BERLINARTPROJECTS Fotoğraf Sergisi – Karma Sergi ‘Territories of Commitments’

BERLINARTPROJECTS’te sergilenen Territories of Commitments, çağdaş fotoğrafçılık alanında gerçekleştirilen Greetings From Now On serisinin ilk sergisidir.

Bu sergi, İstanbul’da yaşayan altı sanatçının, küresel çatışmalar ve göç yol ayrımında bulunan ve hızla genişleyen Türk metropolünün kentsel ve toplumsal bağlamda çatışma içinde ve bölünmüş olması üzerinden geçirdiği son anlamlı değişiklikler başta olmak üzere içinde yaşadıkları ortamı nasıl irdelediklerini ve onunla nasıl etkileşimde bulunduklarını gösteren inceleme çalışmalarını bir araya getiriyor. Aile hatırasına saygı duruşu niteliğinde, coğrafi konuma dayanan bir biriktirme sistemi; boş evler ve arkada bırakılan insanların izleri; kentsel alanda, çağdaş «avarelerin» krizi tasvir eden görüntüleri; yerel ve küresel sanat piyasasında bireysellik için savaşan bir sanatçının dahiliyetinin işaretleri veya bir çevre sivil toplum örgütünün fotoğraf arşivinin yeniden canlandırılması. Çeşitli sesler, çok yönlü yoğunluklar. Altı sanatçının pratikleri çok çeşitli olsa da, bu sanatçılar sergideki çalışmalara işleyen bir amaç hissiyle, bireysel bir bağlılık duygusuyla birleşiyorlar. Sanatsal duruşları bir şekilde, fiziksel gerçeklik ve bu fiziksel gerçekliğin bileşenlerine dayanıyor ve bunlar tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor; bölge ise araştırma, üretim ve eylem sahası olarak öne çıkıyor. Altı sanatçı, kimi zaman eleştirel bir yaklaşımla fakat her zaman bireyselliğe, kendi bölge formlarını hayal etmeye ve şekillendirmeye olan bağlılıkla, varoluşsal coğrafyanın en geniş anlamına yaklaşarak, çevrelerine tepki gösteriyor ve onu yorumluyor. “Fiziksel ve düşsel mahremiyet alanlarıyla sürekli olarak yenilenen bir şiirde” özgür düşünürler olarak konumlarını savunmakla uğraşıyorlar.

Ali Taptık’ın The Drift isimli serisi, sürekli değişen bir şehirde çekilmiş kentsel manzaralar ve görüntüler barındırıyor. Taptık’ın derin bir istikrarsızlık hissiyle dolu olan işleri, sanatçının “çağımızın bulaşıcı hastalığı” adını verdiği kriz kavramına soyut bir form kazandırmak için mimariyi ve beden bölgesini kullanıyor. Taptık, özellikle göçmen krizine tepki olarak, parçalanan yıkık dökük bina görüntüleri ve kısmen karanlık figürler aracılığıyla kentsel bağlamda direniş stratejileri tasarlayarak, tamamen kendine ait bir sokak fotoğrafçılığı markası yaratıyor.

Yansıtıcı monokrom çalışmalarıyla tanınan Yusuf Sevinçli ise şehri karamsar siyah-beyaz görüntüler halinde çekerek Taptık’la kavramsal bir bağı paylaşıyor. Sevinçli, kendisini çevreleyen ortama, samimi düşünce ve hislere ifade kazandırarak ve metropolde, şehirlerin telaşlı temposuna karşı koyarcasına, ağır ağır yürüyerek tepki veriyor. Uçan kuşların hareketini veya binalara zoom yapıp bir sabun köpüğünü yakalayarak kentsel alandan faydalanıyor ve içinde yaşadığı bölgeyle kendi ilişkisini açık bir şekilde ifade ediyor.

Fotoğrafçı ve post-internet sanatçısı Zeynep Beler’in boş evleri ve parlak gün ışığında hem kederli hem de çarpıcı görünen tamamlanmamış binaları, sanatçının Türkiye’deki emlak politikasına karşı duruşu hakkında çok şey söylüyor. The Estate isimli seri, bu yapıların boş alanlarını irdeleyerek, hasarlı boru detaylarını ve sökülmüş mutfak gereçlerinin izlerini ortaya koyuyor. Bu bölgede yaşamın izleri pek görülmüyor olsa da, planlanmış olan hayatın tüm izleri hala fark edilebiliyor. Duvarda yeni desenler oluşuyor ve zemini toz kaplıyor. Beler bu görüntülerle doğrudan bir eleştiride bulunmuyor, sadece objektifiyle keşfettiği bölgeyi gösteriyor.

Buğra Erol‘un ışıklı kutusu daha geniş bir bölgeyi ele alarak, çalışmalarında bir Greenpeace aktivisti olduğu zamandan kalan slaytları kullanıyor. Burada, sosyal bağlılığın sanatsal amaca dönüşmesine, yani bir amacın başka bir amaca hizmet etmesine tanık oluyoruz. Buğra Erol, peyzajları ve kentsel sahneleri kelimeler oluşturmak üzere şekillendirerek ve kişisel ekolojik yönelimini, yeni amacı olan sanatsal ifade tarzlarına bağlılığa hizmet edecek şekilde kullanarak, enstalasyonlarında bölge üzerine bölge, alan üzerine alan gösteriyor.

Seza Bali’nin geniş bir bölgeden daha samimi bir bölgeye geçen One Man Show serisi, Türkiye’de gezici bir satış memuru olan babasının topladığı kartvizitleri içeren mektuplardan oluşuyor. Farklı şehir ve ülkeleri kapsayan mektuplarda eskime ve yıpranma izleri görülürken, zarflar kısmen yırtılmış veya ülkelere göre düzenlenmiş olan kart destelerinin şeklini almış durumda. Bali, coğrafi alanı nasıl sınıflandırdığımıza ilişkin daha kapsamlı bir açıklamada bulunmak için bir aile anekdotunu kullanarak, babasının eşsiz arşivleme sistemine dikkat çekiyor. Herkes bilgileri dosyalayıp kaldırmak için kendi özel yöntemine sahip ve bu yöntemler, daha küresel bir düzeyde, genelde siyasi bir çatışmayla sonuçlanıyor.

Türkiye’de bir kadın sanatçı olarak sahip olduğu konumu için verdiği mücadeleyle ve hem kavramsal hem de siyasi bir alan olan cinsiyet söylemiyle ilgili olan çalışmalarıyla Joana Kohen’in sanata olan kişisel yaklaşımı ise onun sanat pratiğini karakterize ediyor. Kohen eserlerinde, zaman bazlı medya aracılığıyla içinde yaşadığı sosyo-politik çevreyi özellikle irdeliyor.

(Metin: Katja Taylor)

Greetings From Now On:
Territories of Commitments

Açılış,  21 Ekim Cuma, 2016, 6 pm.
Sergi,  22 Ekim – 23 Aralık, 2016

BERLINARTPROJECTS
Potsdamer Strasse 61 | 10785 Berlin
T: +49 30 240 87 606
www.berlinartprojects.com

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR