Ekavart Gallery Resim Sergisi – Sezin Aksoy “Transpersonal”

EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, Sezin Aksoy’un son dönem ürettiği, karışık teknik resimler, yerleştirme ve performansına yer verdiği “Transpersonal” başlıklı 4. kişisel sergisine 9 Nisan – 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor. Transpersonal’de figürlerin zihinsel, ruhsal ve bedensel süreçlerini mekan, zaman ve algı çerçevesinde sorgulayan sanatçı tuval ve yerleştirmelerine sergide yer veriyor.

Kişisel kimliğin dışına taşmış olan insanın bilinç algısının devrelerini sunması anlamını taşıyan “Transpersonal” bir kişinin kendini keşfetme sürecindeki ruhsal halinin dışa vurumudur. Aksoy, ruhunu arayan insanın her canlı ile birliğini keşfederken bulunduğu alana kadar taştığını tuvallerinde mekan ve form algısını sorguluyor. Sergi alanındaki yerleştirmelerinden performans sanatına kadar Sezin Aksoy renk ve semboller aracılığıyla trans halindeki ruhunu arayan insanın sürecini icra ederken, sergi alanına taşan bilinci izleyicinin algısı için deşifre ediyor.

Günümüz insanının ruhunu araştırması incelenirken kullanılan ikonalardan, totemlerden, şamanik çalışmalara kadar araştıran Sezin Aksoy, sergi kapsamında yazdığı kitabına da yer vererek tuvallerin ardındaki hikayeyi paylaşıyor. Performansında meditatif zihnin halini sorgulayarak izleyicileri bilincin farklı boyutlarını araştırmaya çağırıyor.

Açılış: 9 Nisan 2019, Salı Saat:18:00-20:00

Ekavart Gallery
The Ritz Carlton Hotel Süzer Plaza No: 15
Gümüşsuyu / İstanbul

Sezin Aksoy Kimdir?

1981 İstanbul doğumlu sanatçı, lisans eğitimini İşletme üzerine tamamladıktan sonra yüsek lisansını School of Museum of Fine Arts, Boston’da 2007 senesinde tamamlamıştır. 2010 senesinde ilk kişisel sergisi Transfiguratif Ekavart Gallery’de, 2012’de ikinci sergisi Transmutasyon ve 2013’de üçüncü sergisi Transcendental sergisini Chalabi Gallery’de açmıştır.

Bununla ilgili ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR