Evin Sanat Galerisi Heykel Sergisi – Rahmi Aksungur

Usta heykeltraş Rahmi Aksungur’un beklenen kişisel sergisi 8 Ocak Salı günü Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Rahmi Aksungur, sergilerinde heykel – mekan ilişkisi kurduğu yerleştirmelerinin ortaya çıkardığı fiziksel ve tinsel etkilerle yeni deneyim alanları yaratıyor. Mekan, kütle ve biçimin ilişkisine önem veren Aksungur’un heykellerinde sıkça rastladığımız ızgara formundaki boşluklar kütleye transparanlık katarken, heykelin mekan ile olan iletişimini güçlendirir. Yapıtların bir çoğunun ortak noktası gündelik hayattan nesneler olmasıdır.

Levent Çalıkoğlu 2008 yılında Evin Sanat Galerisi‘nde açılan ilk Rahmi Aksungur kişisel sergisi için düşüncelerini; “…bilinçaltından gelen mitos ile şimdi, şu an karşılaşabilme ihtimaline sahip olduğumuz gündelik nesneler ve canlı varlıklar, yeni bir görsel alfabe oluşturuyor onun sanatında…” olarak ifade etmişti. İzleyici, sanatçının yeni sergisi için ürettiği yapıtlarında da, bir süredir üzerinde yoğunlaştığı, ifadeleri tanıdık insan ifadelerine çalan hayvan figürleri ile karşılaşacak.

Evin Sanat Galerisi’ndeki son kişisel sergisini 2015 yılında izleyici ile buluşturan sanatçı, ardından da 2016 yılında Elgiz Müzesi’nde ‘‘EU 48/6/N’’ isimli çoğunluğu özel koleksiyonlardan oluşan kapsamlı sergisini açmıştı.

Özgün üslubuyla tanınan Rahmi Aksungur’un beklenen kişisel sergisi 8 Ocak 2019 – 9 Şubat 2019 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Rahmi Aksungur (1955, İzmir) Kimdir?

1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Heykel Bölümü’nden hazırladığı diploma çalışması ile Üstün Başarı Ödülü’ne layık görülerek mezun olan Rahmi Aksungur, öğrencilik yıllarından bu yana birçok heykel ve anıt – heykel yarışmasına, kişisel ve karma sanat etkinliklerine katıldı. Sanatçı, 1983 yılında Heykel Ana Sanat dalında sanatta yeterlilik ve 2000 yılında profesörlük ünvanını almıştır. 2001 yılında “Cumhuriyet Tarihi Düzenlemesi Sanat Eserleri Yarışması”nda birincilik ödülü alarak Ankara Devlet Mezarlığı’nda Türkiye’deki ilk büyük kapsamlı heykel düzenlemesi olma özelliğini taşıyan projesini gerçekleştirmiştir. 2002 – 2006 yılları arasında MSGSU Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, 2006 – 2010 tarihleri arasında ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü olarak görevde bulunmuştur. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sanat etkinliklerinin yanı sıra grup ve karma sergilere katılan sanatçının, kamusal ve özel alanlarda, çeşitli koleksiyon ve müzelerde yapıtları bulunmaktadır. Aksungur çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR