Pi Artworks İstanbul Kolaj Sergisi – Huo Rf ‘Tersten Hikâyeler’

Küratörlüğünü Nicole O’Rourke’un üstlendiği Huo Rf’nin ikinci kişisel sergisi ‘Tersten Hikâyeler’ 28 Ekim – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’un Karaköy’deki yeni mekânında açılıyor.

Ön gösterim: 27 Ekim Cuma, 18.30 – 20.30

Tersten Hikâyeler, Huo Rf’nin iki yıldır üstünde çalıştığı Homotopia kolajlarından oluşuyor. Seride yer alan işler, kim olduklarına dair herhangi bir iz bulunmayan ‘kimliksiz’ polaroidler, kumaş, kaplama malzemeleri, bulunmuş objeler ile kuşatılarak bir kimlik ve tanım kazanıyor. Kendi mahreminde fotoğraflanmış her bir beden, etrafıyla birleşerek yeni bir hikâye yazımını mümkün kılıyor. İzleyici, kendi kategorileri, ön yargıları ve hatta cinsiyeti ile yorumladığı işlerde kendinden bir parça, özüne ait emareler bulma şansını yakalıyor. Polaroidlerin farklı malzemelerle iç içe geçtiği kolajlar, benlik tanımlarını, rutin, ancak bir o kadar da değişken, günlük hayatın içinden bakarak yorumluyor. Sanatçının önceki işlerini ve deneyimlerini barındıran Homotopia serisi sanatçının yaşamına dair bir kapı aralıyor.

Huo Rf’nin sergiyle aynı başlığı taşıyan sanatçı kitabı sergi öncesinde yayımlandı. Tasarımını Girls on Their Way Home’un yaptığı yayın, serginin küratörü Nicole O’Rourke, Merve Elveren, Gülsün Karamustafa ve Hera Büyüktaşçıyan’nın metinleriyle, sergide yer alan işler, sergi süreci ve Signs of Time sanatçı kolektifinin yayın için ürettiği işleri içeriyor.

Pi Artworks İstanbul
Mumhane Cad. No: 48- 52/3
Karaköy – Beyoğlu/İstanbul

Huo Rf (1988), çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir. Signs of Time sanatçı kolektifinin kurucularındandır. Sergileri; BAHAR, 13. Sharjah Bienali İstanbul ayağı, Signs of Time ile, İstanbul (2017), İkame, Rampa, İstanbul (2016), Başı Balkonda Dünya’ya Ters, Signs of Time ile, Pi Artworks, İstanbul (2016), October, CONTRA Art Fair, Londra (2014), International Print Triennale Society, Jagiellonian Library, Lettra, Krakow, Oldenburg, Wieden (2009), Prints for Peace-Grabados por la Paz, Mexico City (2009).

Nicole O’Rourke, Ballon Rouge kolekfinin direktörü ve küratörüdür. O’Rourke, 2015-2017 yılları arasında Rampa’da (İstanbul) çalışmıştır. İstanbul ve New York’ta birçok serginin küratörlüğünü yapmıştır. Art ReviewArt Review Asiafrieze.comTime OutHyperallergicNear East MagazineIstanbul Art NewsDazed and ConfusedExhibistThe Guide Istanbulartspace.comTwin Magazine ve Protocollum’da yazıları yayımlanmıştır. Nicole O’Rourke Hunter College’da (New York) sanat tarihi bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments