Romanya Hunedoara Şatosu Resim Sergisi – Özlem Kalkan Erenus ‘MEMORIA’

Özlem Kalkan Erenus MEMORIA başlıklı 20. kişisel sergisinde, bireysel ve toplumsal boyutlarıyla insanı ele alıyor. Yüzler, kalabalıklar ve giderek sokaklar; sanatçının belleğinde bıraktıkları izlerle, ‘an’a ve anılara yönelik işaretlere dönüşüyor.

Bellek, imgeleri biriktirme özelliğine sahiptir. Fransız sinema kuramcısı Christian Metz, “gerçeklik hikâyeler anlatmaz, ancak bellek bütünüyle hayal gücüne dayanır” der. Doğrusal bir zaman kurgusu gereksinmeyen bellek; oluşturduğu imgeler dünyasında, ileri ve geri, sürekli bir hareket içindedir. Yaşadıklarının içinden seçip ayırdığı ve çoğu zaman yeniden anlamlandırdığı gerçeklik kesitleri biriktirir.

Erenus’un fragmanlaştırarak çoğalttığı ve poliptik düzenlemelerde bir araya getirdiği kendine özgü figür tanımları, hikâyeci bir yaklaşım sunmaz. Söz konusu figüratif fragmanlar, bunun yerine, tümel bir anlatımla ilişkilendirilebilir.

Erenus, Transilvanya‘nın büyüleyici mekanlarından Hunedoara Şatosu‘nda, 16 Ağustos 2017‘de açılacak MEMORIA sergisi için 2008-2017 tarihleri arasında üretilmiş yaklaşık 20 parça tuvalini düzenliyor. Sanatçı, belleğinden süzülerek gelen tikel görüntüler olarak değerlendirdiği tuvallerini, izleyici ile buluşturduğu her yeni mekan ve her yeni sergileme sürecinde, inşacı bir zihinsellik kapsamında yeniden yorumlayarak düzenliyor ve zaman dizinsel olmayan bir tür süreklilik algısı ortaya koymayı amaçlıyor.

Özlem Kalkan Erenus, çimento, kum, derz ve benzeri alternatif malzemeleri tuval yüzeyine uygulayarak, yeni bir yüzey tanımlamasıyla birlikte farklı dokusal değerlere yönelir. Malzemenin taşa yaklaşma çabası ile birlikte Erenus’un, tuval yüzeyine aktarılmış bir plastik yapıyı araştırdığı gözlemlenir. 

Organizasyon: Hunedoara Belediyesi Muzeul Castelul Corvinilor, Hunedoara – U.A.P.R. Filiala Hunedoara – Inter-Art Sanat Vakfı, Aiud  Centrul Cultural L. Rebreanu Aiud – Aiud Belediyesi Kent Konseyi

Sunum: Ioan Hădărig, Inter-Art Sanat Vakfı Sanat Yönetmeni

Açılış Resepsiyonu: 16 Ağustos 2017, 17:00

Müzik Resitali: Buse – Ali Erenus, 16 Ağustos 2017, 17:30

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments