Tophane-i Amire K.S.M Tek Kubbe Salonu Resim Sergisi – Huri Kiriş “Terra”

Karanlık Bir Eşikten “Terra”ya Bakış

Çağdaş Türk resminin önemli temsilcilerinden Huri Kiriş’in ‘Terra’ başlıklı solo sergisi 11 Ekim’de izleyiciyle buluşuyor.

Huri Kiriş’in son dönem işlerinin görüleceği bu serginin odağında insanın dünyayla/toprakla kurduğu mülkiyet ilişkisi, bu çarpık ilişkinin başlattığı ve insanlığı artık topyekün bir yıkımın eşiğine getirmiş olan şiddet döngüsünden çıkma arzusu var. Dünyanın evrendeki yerinden insanın dünyadaki yerine bakan, ancak bu makro ölçekten bakıldığında saçma sapanlığını ele veren insanlık durumunu güncel yıkım imgeleri üzerinden yeniden ve çarpıcı bir boyutta gösteren sergide, kentsel yaşam alanları, bu alanları insanlarla paylaşan hayvanlar, hayvanların kendi yaşam alanlarını yaratıcı biçimlerde dönüştürme ve şiddet döngüsünden çıkma becerisi de dokunaklı bir karşıt-imge olarak yer alıyor. Hayvan ve insanın dünyaya ve toprağa yaşamsal bağımlılığına, bu köklü ihtiyaç ilişkisinin hayvan ve insanın dünyaya bağlanışında ne kadar farklı biçimler alabildiğine, yalnızca bu farkı idrak etmenin bile insanlık için hayati önem taşıdığına bu oldukça karanlık eşikten bakan resimlerde topyekün yıkım yine de insanlık için kaçınılmaz bir son değil, insanca bilemeyişlerden ve doyumsuzluktan beslenen bir tehlike.

Huri Kiriş’in resimlerine bakmak karamsarlık değil farkındalık ve değişim vaat eden bu sergisi 11 Ekim-7 Kasım 2018 tarihleri arasında Tophane-i Amire, Tek Kubbe Salonu’nda.

Açılış: 11 Ekim 2018, 18.00 – 21.00

Tophane-i Amire K.S.M.
Boğazkesen Cad. Defterdar Yokuşu No: 2
Tophane – Beyoğlu / İstanbul

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments