Gasilhaneden kütüphaneye dönüşen otobüs!

“Eskiyi Değerlendir Yeniyi Şenlendir” projesiyle, Kahramankazan Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi öğrencileri, belediyeye ait atıl durumdaki 3 otobüsü, yürüyen kütüphaneye dönüştürmek için kolları sıvadı. Otobüsler arasında daha önce cenaze hizmetleri için seyyar gasilhane olarak kullanılan otobüs de bulunuyor.

Kahramankazan Belediyesi Gençlik Meclisi bünyesinde faaliyet gösteren lise komisyonundaki öğrenciler “Eskiyi Değerlendir Yeniyi Şenlendir”projesiyle, Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma başlattı. Öğrenciler, belediyeye ait kullanılmayan üç otobüsü yürüyen kütüphaneye dönüştürerek Kahramankazan‘daki mahalleleri gezecek.


Üç otobüs kütüphane olacak

Üç otobüsü kütüphane olarak düzenleme çalışmaları için inceleyen ve proje hazırlayan  gençler, işe belediye tarafından geçmişte köylerdeki cenaze hizmetlerinde seyyar gasilhane olarak kullanılan, şimdi ise atıl durumda bulunan otobüsten başladı. Belediye ekiplerinin de destek verdiği öğrenciler, gezici kütüphaneleri en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyor.


Kahramankazan’ı gençler ve çocuklar başta olmak üzere, toplumun tüm kesimleriyle birlikte yönettiklerini ifade eden  Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Gençlik meclisi üyesi öğrencilerimizden, atıl durumdaki otobüsleri kütüphaneye  çevirme fikri geldiğinde çok etkilendim. Hemen birlikte bir toplantı yaparak bu işi nasıl gerçekleştirebileceğimizi masaya yatırdık ve çalışmalara başladık.” dedi.

Yürüyen kütüphaneler mahalle mahalle gezecek

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla fark yaratan Kahramankazan Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi daha hayata geçirme faaliyetlerine, gençlerle başladı. Başkan  Ertürk,“Kitap okumanın eksikliğine değinen genç kardeşlerimiz, ‘eski bir aracı neden kütüphaneye çevirmeyelim’ dediler. Belediye bünyesinde geçmişte kullanılan, şimdi  ise atıl olan eski otobüsleri proje için verdik. Eskiden bazı köylerimizde gasilhane yoktu. Belediye olarak bir otobüsü gasilhane haline getirmiştik köyleri geziyordu. “ şeklindeki açıklamasını şöyle noktaladı; “Köylerimize yaptığımız yatırımlarla artık her köyümüzde gasilhanemiz bulunuyor. Otobüste  atıl durumdaydı. İç mimarımızla birlikte içini tasarladılar ve teknik personelimiz de kendilerine destek veriyor. İçerisine güzel ve geniş kullanımlı bir kütüphane yapacaklar. Kahramankazan’ın mahallelerini dolaşacak, ihtiyaç halinde çevre ilçelere de gidebilecek.Yürüyen kütüphaneler mahalle  mahalle gezecek. “

Haber: Halim Utlu

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments