Hamsi Kuşları – Bülent Bakan yazdı…

Günlerden bir gün bir hamsi kuşu olsam konsam dallara diye düşünüp dururken üç hamsi kuşunun hikâyesine imrendim. Gökçe Bağlar‘ın bağcıları hamsi kuşu olmak için gün sayıyorlar. Mavi Vatan’ın enginliklerine 16 Temmuz sabahı saat 09.00’da yelken açacaklar. Hedefleri yapılmayanı yapmak ve söylenmeyeni anlatmak. Onların hikâyesi artık bizim de hikâyemiz. Çünkü yanlarında ‘Körler İçin Ansiklopedi’ serisinden bir derya kuzusunu da taşıyorlar. Böylece Mavi Sanat, Mavi Vatan ile el ele deryalara yelken açıyor. Bize de onların maceralarını sizinle paylaşmak düşüyor.
Seyre katılacaklar; Birol Kahraman, tekne sahibi emekli ütğm. Uzakyol Baş Mühendisi
Dr. Abdullah Köktürk, Dünyanın sayılı yeşil kampüslerinden birinde öğretim görevlisi, Uzakyol Baş Mühendisi, Umut Köktürk, Uzakyol 1. Zabit ve Yat Kaptanı.
Tekne Dudley dix dizaynı 43 pilot saloon, projesi, bir tasarımcıdan satın alınmış, 2006 yılında İzmir Menemen’de terk edilmiş bir testi ocağında kızağa konmuş..


Norveç seyrine katılacak üç kişiden biri olan ve teknenin sahibi Birol Kahraman, teknenin inşa hikâyesini ve bu seyrin fikrinin nasıl oluştuğunu anlatıyor:
“Teknenin inşa yeri denizden 45 km uzakta. Teknenin projesini dijital ortama uyarlayan, aktaran Deniz Harp Okulu Gemi inşa bölümü mezunu İzmir Tersanesinden Tacettin Üsteğmenin katkısı büyüktür, bu seyahat başarılarsa bu gurur da pay sahiplerinden biridir. Ayrıca bir-kaç dizayndan bu tekneyi öneren sevgili arkadaşım Oğuz, sana da teşekkür ederim. Menemen ovasında, testi ocağında teknenin ilk kaynaklarını yapan soğuk demirci, arkadaşım eski Menemen Ayvacık muhtarı Erol Sevinç’tir. Erol köy muhtarı ve soğuk Demirci olarak tekne inşası konusuna çok uzak olmasına rağmen bu projeyi benimle beraber gerçekleştirmek için cesaretle çalıştı. Saçlarının sarılmasında, engin tecrübesiyle İzmir tersanesi tekne atölyesi emekli Ustabaşısı Hasan Tor teknenin tamamlanmasında her aşamada çalıştı. Teknenin kabuğu bitince diğer işleri içim bir gece Traktör ve römorkla 45 km yol, o çok dik Foça rampaları 12 saatte aşıldı. Diğer işlerin bitirilmesi ve teknenin denize inmesi için ekonomik nedenlerle 4 yıl beklendi. Bu aşamada diğer işlerde çalışan başta İzmir Tersanesi İnce Marangoz Atölyesinden emekli Hüseyin Şeşen olmak üzere ismini sayamadığım katkı sunan, arkadaşlarımın bu teknede benimle beraber emeği var. Kısaca; BU TEKNE HER YÖNÜYLE AMATÖR BİR TEKNEDİR, DENİZE 45 KM MESAFEDE İNŞA EDİLMİŞTİR, YAPIMINDA DAHA ÖNCE BÖYLESİ İŞLER YAPMAMIŞ İNSANLAR AMATÖR RUHLA ÇALIŞMIŞTIR. SADECE BU YÖNÜYLE BİLE KAYDA DEĞER BİR BAŞARIDIR.
Bu seyahat fikri nasıl oluştu? Sevgili arkadaşım Abdullah ile beyin fırtınası tadında bir sohbette neler yapılabileceği konusunda konuşurken daha önce yapılamayanı yapalım, eğer finansmanını da bulursak, denizcilik okulu öğrencilerini de etap etap teknede eğitim vererek onlara bir yerde staj imkânı sağlayarak bu seyahati yapalım. Öğrencilerimize, Türk amatör denizciliğine karınca kararınca, olabilirse mütevazı bir katkı sunalım istedik, maalesef öğrenci kardeşlerimizi etaplar halinde bu seyahate katacak ekonomik gücümüz olmadığı için tüketici kredilerimizi, aylık %2 faizle çekip yola çıkıyoruz.”


Bu maceranın devamını merakla bekliyoruz. Ama daha önemlisi böyle bir Mavi Vatan mucizesini gerçekleştirmek üzere yola çıkan gezginlere her türlü desteği vermek gerekir. Bu destekler Mavi Vatan’ın ve Mavi Sanat’ın kabına sığmayıp coşarak taşmasını sağlayacaktır.

Sanatta ve hayatta iyi bir hikâyeden daha değerlisi yoktur. İşte size HİKÂYENİN EN MAVİSİ. Devamı Gelecek..

Bülent Bakan

Bununla ilgili ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR