Anıl Taşezen’den 10 Hollanda İkon’u Sergisi

Anıl Taşezen, bu sergide Amsterdam Centraal Cafe’ye özel 10 Hollanda ikonunu yansıtıyor. Genel olarak en güncel ve en yeni karakterleri seçen sanatçı Hollanda ile özdeşleşmiş ve Hollanda kültürünün yüzleri olmuş insanları farklı alanlardan yansıtıyor.

Anıl Taşezen, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. Caddelere ve sokaklara yerleştirmeleri ve “#ayna” (@aynaofficial) imzasıyla tanınan sanatçı, grafitti, yerleştirme ve yapıştırma tekniğini kullanıyor. Taşezen eserlerini Lübnan, Almanya, Hollanda, Avustralya ve Pakistan’ın yanı sıra
İstanbul’daki halka açık yerlere yerleştirdi ve 2013 yılında Mamut Sanat Projesi’ne seçildi.

Çalışmalarında sosyal medyadan ilham aldığını belirten Anıl Taşezen, neden “#ayna” adını seçtiğini şöyle açıkılıyor: “İşlerimde popüler kültürden ikonlar ve kelimeler kullanıyorum. Bu söylemleri ve figürleri sokağa taşıyarak, insanların her gün yoldan geçerken görebilecekleri gündelik bir imaj olarak yapıyorum. Çalışmalarımda çoğunlukla popüler kültürden ikonları seçiyorum. Bazen sert bir şekilde, bazen ironik şekilde dile gelirler. Her sokak sanatçısının takma adı olduğu için bende kendim için “ayna” adını seçtim. Bunun nedeni, yaptığım işlere bakan insanların yansımaları kendi yaşamlarında görmelerini sağlamaktır. Sonuç olarak #Ayna toplumun yansımasıdır”

Sergi Açılışı: 24 Ağustos 2019 Cumartesi Saat: 15.00-21.00

Amsterdam Centraal Cafe
Zühtüpaşa Mah. Cemre Sokak No:9/B,
Kadıköy-İstanbul

Bununla ilgili ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR