Bilimden esinlenen 11 Büyüleyici Eser

Sanatçılar aynı zamanda bilim insanlarıdır. Sanat ve bilim arasındaki kesişime baktığınızda, bağlantılar sonsuz olabilir. Bu sanatçılar, bilim dünyasının sunduğu etkileyici derinliği ve bilimin farklı sanatlara nasıl ilham verebileceğini gösteriyor.

Sanat ve bilim dünyası arasındaki disiplinlerarası bağlantıları keşfetmenize yardımcı olacak 11 sanatçı ve eseri işte burada:

Jen Stark

Görsel: jenstark.com

Jen Stark, çalışmalarının çoğunu kağıt heykellerden oluşturan çağdaş bir sanatçı. Ayrıca çizimler ve animasyonlar yapıyor. Çalışmalarında doğadaki mikroskopik desenlerden, solucan deliklerinden ve anatomiden ilham alıyor. Ayrıca matematik, topografya ve doğadan formlarla ilgileniyor.

Website: www.jenstark.com


Luke Jerram

Görsel lukejerram.com

Çalışmalarında bilimden esinlenen Jerram’ın araştırmaları, tüm duyularımızdaki (renk körü olduğu gerçeğini de içeren) algı ile ilgilidir. Jerram, tasarladığı ayrıntılı çalışmaların yaratılmasında bilim insanları, mühendisler ve teknisyenler de dahil olmak üzere uzman ekipler kurarak yardım alıyor.

Website: www.lukejerram.com


Susan Aldworth

Görsel susanaldworth.com 

Susan Aldworth, nörobilimcilerle yan yana çalışarak, bu konularla ilgili çalışmalar yürütüyor; En son çalışmaları, doğrudan insan beyninin dokusundan yapılan baskıları içeriyor.

Website: www.susanaldworth.com


James Turrell

Görsel jamesturrell.com
Bir savaş pilotu olarak kısa bir kariyerin ardından Turrell sanatçı olmayı seçti. Işık, uzay ve renk cenneti haline getirme hedefi ile, uyuyan bir volkan satın almaya karar verdi. Bu volkan – Roden Krateri- son 40 yıldır çalışmalarının odak noktası oldu.

Website: www.jamesturrell.com


Janet Saad-Cook

Görsel janetsaadcook.com

Janet Saad-Cook’un çalışmaları ışık, uzay ve zamanın kesişimine odaklanır. Gökbilimciler, mühendisler ve mimarlarla çalışarak, çalışmalarını metaller ve özel kaplamalı camlarla yaratır. Yansıyan görüntüler ve ışık, güneş ışığına ve zamanın geçişine tepki olarak hareket eden ve değişen bir şekilde “Güneş Çizimleri” yaratır.

Website: www.janetsaadcook.com


Fabian Oefner

Görsel theverge.com

Fabian Oefner, sanatı ve bilimi birleştiirken fotoğraf kullanan bir İsviçreli fotoğrafçı. Eserleri genellikle bilimsel fenomenlerin güzelliğini gösterir. Ateş, yanardönerlik, ses dalgaları ve merkezcil güçleri kullanarak büyüleyici görüntüler yaratır ve yakalar.

Website: www.fabianoefner.com


George Seurat

Görsel The Art Story

Seurat Pointilist çalışmaları ile bilinir  ve bu resim en çok bilinen resmidir. Seurat renk bilimine odaklanan bir sanatçı. Renk bilimini –özellikle de maksimum parlaklığa nasıl ulaşacağını– kapsamlı bir şekilde inceledi ve renkleri izleyiciye tuval üzerine pigmentleri karıştırmak yerine renkleri optik olarak karıştırarak sundu.

Website: www.georgesseurat.org


David Hockney

Görsel The BBC

David Hockney, Pop Art hareketinde önemli bir rol oynamış ve uzun yıllar çalışmaya devam etmiştir (dijital sanatta önemli diziler dahil). 2001 yılında fizikçi Charles Falco ile yaptığı işbirlikçi araştırmalar, sanat tarihi hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Hockney ve Falco’nun tezi, Rönesans’tan bu yana sanatçıların görsel ve gerçekçi ilerlemelerinin optik enstrümanlara bağlılıktan geldiğini belirtti. Özellikle ve tartışmalı olarak – Eski Üstatların birçoğunun teknik ve beceriye dayanmadığını, bunun yerine kameraya zarar veren ve kavisli aynalar gibi araçlar kullandıklarını öne sürdüler.

Website: http://www.davidhockney.co


Rachel Sussman

Görsel Colossal

Rachel Sussman dünyayı dolaşıyor ve dünyadaki en eski canlıları fotoğraflıyor. Biyologlarla birlikte araştırma yaparak ve çalışarak, bu büyüleyici organizmaların (çoğu 2000 yaşından büyük olan) çarpıcı fotoğraflarını yaratıyor.

Website: www.rachelsussman.com


Maria Sibylla Merian

Görsel www.alchetron.com

Bilimi güzel yapan kadın olarak bilinen Maria Sibylla Merian, natüralist ve bilimsel bir illüstratördü. İlk illüstrasyonlarını 28 yaşında, Avrupa’daki büyüleyici insanları yayımladı. Daha sonra araştırma yapmak için Güney Amerika’ya gitti. Bir kelebek metamorfozuna ait illüstrasyonları, entomoloji alanına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

Website: Maria Sibylla Merian


Andy Goldsworthy

Görsel The Independent

Andy Goldsworthy, doğadan elementleri kullanarak görsel olarak çarpıcı, kısa ömürlü heykeller yaratır. Çubuklar, yaprakların düzenlenmesi ya da taşlarla şekillendirilmesi olsun, eserleri basit ve doğal bir çekiciliğe sahiptir.

Website: Andy Goldsworthy


Hazırlayan: Timothy Bogatz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments