‘GALERİ İSTANBUL1881’ KADIKÖY’DE AÇILIYOR!

İngiliz Ressam Ned Pamphilon tarafından bugüne kadar resmedilen tüm Atatürk eserleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü ve Galeri İstanbul1881’in açılışı nedeniyle “Bu Kalp Seni Unutur Mu?” Atatürk Resimleri Sergisi’nde” biraraya geliyor.

İstanbul’un ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal ve uluslararası tüm platformlarda sanat aracılığı ile tanıtımlarına katkı sağlamak amacıyla 2 yıl önce kurulan ve yeni sanat merkezini “Galeri İstanbul1881”i Kadıköy Bahariye’de hayata geçirecek olan marka; sanat çalışmalarını yönettiği İngiliz Ressam Ned Pamphilon ile Cumhuriyet’in 93. Yılı ve Galeri İstanbul1881’in açılışı nedeniyle Bu Kalp Seni Unutur Mu? Ned Pamphilon Atatürk Resimleri  Sergisi”e ev sahipliğine hazırlanıyor.

‘Bu Kalp Seni Unutur Mu?’ sergisi hakkında görüşlerini bildiren Galeri İstanbul1881 Genel Müdürü Alp Armutlu; “İki sene once AVM koridorlarında gerçekleştirdiğimiz aktiviteler esnasında bugünleri hayal ederek kurulduk, şimdi artık tüm sanat severleri kendi yerimizde ağırlayacağız, özellikle Cumhuriyet’in 93. Yılında bir Atatürk sergisi ile İstanbul’a merhaba diyebilmek çok kolay değil ancak inanılmaz mutluluk verici. Çağdaş Cumhuriyet’in tüm kazanımları için sanat dünyası ile elele çalışacağız ve üreteceğiz. İlk sergimizde iş ortağımız, dostumuz, İstanbul’u bizden daha iyi tanıyan Ned Pamphilon ile farklı bir Atatürk sergisi ile sanat severlerin hizmetindeyiz. 11 Kasım’a kadar sürecek sergimiz için tüm vatandaşlarımızı ve özellikle çocuklarımızı sergimize bekliyoruz” dedi. Alp Armutlu; sanat ile kurumsal çalışmaları birleştirerek bazı yeni konsepte sahip sergiler için dünyanın farklı kıtalarında da İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıtmak için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını da sözlerine ekledi.

İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sanat çalışmaları ile ön plana çıkan İngiliz Ressam Ned Pamphilon ise; “İstanbul1881 kurulduğu ilk günden itibaren sanatımı destekleyen bir platform oluşturdu. Bu destek çok önemli bir sergi ile yine devam ediyor, ‘Bu Kalp Seni Unutur Mu?’ Çok samimi bir şekilde tüm insanlara sorduğumuz bir soru, bunu sergi başlığı yaparak dikkat çekmeyi ve insanları resim sanatına doğru yönlendirmeyi hedefledik, umarım herkesin beğeneceği güzel bir sergi olur. Sergide yer alan eserler arasından benim için en çok ön plana çıkan eser, Atatürk Gülümsüyor Tablosu, nedeni ise son derece basit; yaşadığımız çağda tüm dünyada şartlar ne kadar kötü olursa olsun bence 1. Dünya Savaşında Mustafa Kemal’in  19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktığı zaman diliminde olduğu kadar kötü değil, bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk Gülümsüyor, sanat ile insanları Atatürk’ün Barışı’na davet etmek istiyorum, Halep’te Musul’da olanlar için son derece üzgünüm, fırsatım olursa Türkiye’nin komşusu Suriye için elimden geleni yaparak sanat ile dünya barışını bu ülkeye davet etmek isterim.” diyerek, kendisinin kalbinde Mustafa Kemal’in çok ayrı bir yeri olduğunu ifade etti.

Galeri İstanbul1881’de 29 Ekim‘de açılışı yapılacak 11 Kasım 2016 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek sergide yaklaşık 30 adet Ned Pamphilon eseri yer alıyor.   

Açılış: 29 Ekim 2016 Cumartesi Saat: 13.00-18.00

Galeri İstanbul1881
Osmanağa Mah. Kalfaoğlu Sok. No: 31/A Bahariye-Kadıköy/İstanbul

Ned Pamphilon Kimdir?

ned-pamphilonİngiltere’de tamamladığı mimari eğitiminin yanında resim sanatına olan hayranlığını yaşadığı şehrin renkleri ile birleştiren Ned Pamphilon, 1963 yılında Londra’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarında kurduğu orkestrası ile yaptığı seyahatler sırasında dünya kültürlerini yakından tanıma ve inceleme fırsatını bulan Ned Pamphilon, bu seyahatlerinin birisinde İstanbul’a uğrar, Boğaziçi ve onun engin maviliği ile tanışır. Boğaz’ın çevrelediği muhteşem şehre aşık olan Ned, aşkı İstanbul’un günlük hayatını tuvale yansıtarak geçimini sağlar. Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, bebelere baloncular, ayakkabı boyacıları ve mısırcıları ile İstanbul’un güzellikleri Ned’in tablolarında farklı bir bakış açısıyla hayat bulur. Atatürk’ün hayatını okuyarak ona duyduğu sevgi ve saygısını da tuvali aracılığıyla resmeden Ned’in iki ünlü Atatürk tablosu “Atatürk Gülümsüyor” Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “Atatürk’ün Gözleri” tablosu ise Mayadrom Sports Center’da görülebilir. 2014 yılı 10 Kasım’ında Palladium AVM’de 24 Saatte canlı Atatürk tablosunu resmeden sanatçı Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İstanbul Deniz Müzesi ile ortak sanat çalışmalarını gerçekleştirdi, 2015 ve 2016 yıllarında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Küçük Ressamlar Anıtkabir’de etkinliklerini düzenleyen sanatçı; İstanbul ve Göbeklitepe ile ilgili bazı sıra dışı projeler için de hazırlık yapıyor.

ataturk-gulumsuyor

samsun-horseback-640x422

 

ZEYNEP İLAN

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments