İstanbul’un yeniden yorumlandığı Engravist sergisi Trump Art Gallery’de!

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Engravist Atölyesi’nde farklı baskı tekniklerinden ve alanında yetkin sanatçılardan oluşan 8 çalıştayda üretilen İstanbul temalı gravürler 10 Ekim’de Trump Art Gallery’de izleyicisi ile buluştu.

YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Engravist Atölyesi‘nde gerçekleştirilen photo gravür, drypoint, renkli gravür, multicolor gravür, aquatint – mezzotint, ekslibris, nontoksik, woodcut başlıklı farklı tekniklerdeki çalıştaylar, uluslararası akademisyen-sanatçıların koordinatörlüğünde gerçekleşti. Sanatçılar, önce kendi tekniklerini katılımcılara öğretti, katılımcılar da bu doğrultuda eserler üretti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gençdes destekli “Uluslararası Engravist İstanbul Gravür Workshopları ve Sergisi” projesi özellikle İstanbul‘un tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkarmak ve somut göstergelere dönüştürmek amacıyla oluşturuldu. Projede genç sanatçı ve sanatçı adaylarını desteklemek ve uluslararası sanatçılar ile baskıresim ilgililerini Engravist Atölyesi çatısı altında buluşturarak gravür alanında bir sinerji yaratmak esas alındı.

Uluslararası katılımlı “İstanbul Gravürleri” etkinliği bir taraftan güzelliği, kültürel geçmişi ve üzerinde kurulmuş medeniyetlerle birçok sanatçıya ilham kaynağı olan İstanbul’un çok sayıda gravürünün üretilmesine olanak sağlarken diğer yandan ülkemizin uluslararası arenada tanıtılması, gravür sanatının ülkemizde gelişmesi ve yayılması açısından da önem taşıyor.

Küratörlüğünü Engravist’in yaratıcısı Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu’nun üstlendiği İstanbul’un baskıresimlerle yeniden yorumlandığı sergi 10 Ekim – 6 Kasım 2017 tarihleri arasında Trump AVM‘de yer alan Trump Art Gallery‘de görülebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments