Kadına dair ‘Bir Kelime Bin Mesele’: ‘Mizojoni’

Galeri Bu, küratörlüğünü Burçe Saraçoğlu’nun yaptığı “Bir Kelime Bin Mesele” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi “Mizojini” kavramından yola çıkarak, kadını ve kadın düşmanlığını merkezine alıyor.

Kadına karşı düşmanlık, nefret, aşağılama ve cinsiyet ayrımcılığı anlamlarına gelen ‘Mizojini’ kavramından yola çıkarak Burçe Saraçoğlu küratörlüğünde hazırlanan “Bir Kelime Bin Mesele” başlıklı sergi Galeri Bu’da açıldı. Kadının üzerinde özgür iradesi dışında söz sahibi olan zihniyete bir tepki niteliği taşıyan bu sergide, Beyza Boynudelik, Damla Yalçın, Eda Emirdağ, Hülya Sözer, İpek Duben, Leyla Emadi, Meltem Sırtıkara, Nur Koçak, Sena, Tan Taşpolatoğlu, Yağmur Yılan gibi farklı kuşaktan sanatçıların kadının toplumdaki statüsü ve cinsiyet ayrımcılığına dair eserleri yer alıyor.

Feminist bir bakış açısından ziyade cinsiyet ve kimlik üstü bir bakış açısıyla sergiyi hazırladıklarını belirten Küratör Burçe Saraçoğlu, ‘Kadına karşı meşrulaştırılan mizojinik her türlü şiddet, tecavüz, kadın bedeninin metalaşması ve nefret söylemi gibi benzer önyargıların günümüzde hala devamlılık göstermesi insani gelişmişliğin ve ekonomik ilerlemenin engeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın kimliğine karşı yapılan söylemler, kadın bedeninin maruz kaldığı sözsel ve fiziksel saldırılar, kadının kendisi dışında kendi hayatına yönelik söz sahibi birçok insanın çoğalmasına neden olmuştur! Unutmayalım ki bizler ne kadın ne erkek önce canlıyız, sonra insanız.’  diyerek serginin genel konseptini çizdi.

Kadını tutsak eden önyargılarınızı yüzünüze vuracak bu sergiyi 28 Nisan 2018 tarihine kadar Galeri Bu‘da ziyaret edebilirsiniz.

Galeri Bu
Serdar-ı Ekrem Sok. No:11
Galata / Beyoğlu / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Burçe Saraçoğlu, minik ziyaretçilere sergiyi anlatıyor.

Burçe Saraçoğlu & Damla Yalçın

Eda Emirdağ & Burçe Saraçoğlu

Tan Taşpolatoğlu & Şiddetin Katmanları

Leyla Emadi & Kız gibi Karı gibi

Nur Koçak & Mutluluk Resimleriniz 1998/2018

Nur Koçak & Mutluluk Resimleriniz 1998/2018

Yağmur Yılan & Herkes günahları kadar

Sena & Şifacı

Hülya Sözer & Baştan Ayağa

Meltem Sırtıkara & Stepping

Damla Yalçın & İsimsiz

İpek Duben & ‘Manuscript 1994′ Manuscript 1994’ ten alıntı

Beyza Boynudelik & İç Ses- Et (18’15” video loop)

Eda Emirdağ & Leave Them (video yerleştirme)

Eda Emirdağ & Leave Them (video yerleştirme)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments