‘Kaz Dağları’ için İstiklal Caddesi’ne çıktı!

Performans Sanatçısı Zeliha Demirel, Kaz Dağları’nda devam eden madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan çevre mücadelesine destek olmak ve dikkat çekmek için bir kez daha İstiklal Caddesi’ne çıktı. ‘Altın Oran’ ismini verdiği performansında Kaz Dağları’nda yok edilen ormanlara atıfta bulunarak insanın doğanın dengesini  altüst edişine vurgu yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi‘nde gerçekleştirdiği ‘Saadet Adası’ performansı ile insanın kendisine yabancılaşma sürecine vurgu yapan sanatçı Zeliha Demirel, bu kez ‘Altın Oran’ isimli performansı ile doğayı yok eden insanın kendi yok oluş sürecini nasıl hazırladığını gösterdi. Demirel, altın aramaları neticesinde Kaz Dağları’nda yaşanan çevre katliamına ‘Altın Oran’ metaforu ile dikkat çekti.

Sanatçı bu performansını şu şekilde açıkladı: ‘Resim çalışmalarımda genellikle soyut formlara takılıp bu formlarla daha yoğun bir ilişkiye giriyor olmama rağmen, performanslarda kurduğum alegoriler ve göndermeler daha somut adrese odaklanır. “Altın Oran” sanatla kıyısından köşesinden ilgilenen hemen herkesin bildiği o galaktik oran. (1.618) Bize doğanın doğasında bulunan ve görsel olarak ürettiğimiz ya da sunulan her görüntüyü en güzeliyle anlamamızı algılamamızı sağlayan oran. Sanat tarihinin aşılamamış keşfi. İronik bir göndermeyle performansta doğanın dengesini madde(madenler) uğruna alt üst edişimizi vurgulamak istedim. Her şey yok olmuştur altın çerçevededir ve altın saksılardadır ağaçlarımız! Bu hoyrat ihtişamlı yok oluştan geriye kalan insana, insanlığa dair hiç bir şey yoktur. Doğanın bir parçası olan insan kendi rahmini kendi yok etmektedir. Son süreçte yaşadıklarımızın da yıkıcı etkisiyle duygusal dışavurum diyebilirim.’

Fotoğraf: Cem Argun

Bununla ilgili ne düşünüyorsun?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR