Tayyare Kültür Merkezi’nden Ayfer Demircioğlu’nun resimlerine sansür!

Ressam Ayfer Demircioğlu’nun 15 Nisan 2019 Pazartesi günü Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde açılan resim sergisindeki eserleri ”NÜ” olduğu gerekçesi ile kaldırıldı ve sergi iptal edildi.

Ressam Ayfer Demircioğlu‘nun Avni Yamaner ile gerçekleştirdiği Bursa Büyükşehir Belediyesi Tayyare Kültür Merkezi‘nde açılan ortak sergi, Kültür Merkezi tarafından onaylanması ve açılışı yapılmasına rağmen açılıştan kısa bir süre gelen uyarı ile iptal edildi. Tayyare Kültür Merkezi, Demircioğlu’nun resimlerinin ‘nü’ olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi. Sanatçı, sanata sansürü asla kabul etmeyeceğini, hiçbir resmini sergiden kaldırmayacağını belirtmesine rağmen sergi ziyarete kapatıldı. Bunun üzerine sanatçı idareden yazılı bilgilendirme istedi ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı, Kültür Şube Müdürlüğü serginin iptal edilmesini şöyle gerekçelendirdi:

Sanatçı Ayfer Demircioğlu yaptığı açıklamada süreci şöyle anlattı:
Sayın Avni Yamaner ile ortak bir sergi açmak adına yaklaşık altı ay önce Bursa Büyükşehir Belediyesi Tayyare Kültür Merkezi ile iletişime geçtik. Söz konusu sergi hakkında bütün resmi evrakları, dilekçeleri, ödemeleri ve resim örneklerini ilgili merkeze sunduk ve akabinde, yaklaşık iki ay önce, serginin onayı tarafımıza iletildi.
15 Nisan Pazartesi günü saat 18.00’de yoğun bir katılımla sergimizin açılışını gerçekleştirdik. Ertesi gün, 16 Nisan Salı günü, saat 16.00 sularında ilk başta ziyaretçi sandığım bir erkek, orada bulunduğum bir sırada resimlerimin önünde söylenmeye başladı. Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde yaklaşık iki ay önce kaldırılan iki heykeli “kendisinin uğraşıp kaldırttığını” ve “bu gibi resimler”in de burada olamayacağını, resimlerimin “çıplak” olduğunu ve resimlerimi ilgili birimlere şikayet edip buradan kaldırtacağını söyledi.
Bir gün sonra, 17 Nisan Çarşamba günü, saat 13.00 sularında Tayyare Kültür Merkezi Müdüresi hanımefendi tarafından arandım ve ofisine davet edildim. “Yukarıdan gelen emirler” doğrultusunda sergimdeki “nü resimler”in müstehcen bulunduğunu ve “ilgili resimleri toplamam gerektiği” tarafıma iletildi. Sanata sansürü asla kabul etmeyeceğimi, hiçbir resmimi sergiden kaldırmayacağımı kendilerine belirttim. “Ne derseniz deyin bu sergi toplanacak” cevabıyla karşılaştım. Bunun üzerine serginin perdelerini kapattılar. İlgili kültür merkezinde çalışan emekçi arkadaşları zor bir durumda bırakmamak adına bütün resimlerimi toplayıp kendi sergimden ayrıldım. Kendilerinden yazılı bir bilgilendirme istediğimde, salon tahsis koşullarından 11. Madde’ye uyulmadığı için sergimin toplatılması kararı tarafıma iletildi. İlgili Madde şu şekildedir:
11- Galerilerimizde sergilenecek yapıtlar; milli değer yargılarını küçültücü, değersiz kılıcı ya da alay edici, kışkırtıcı ve sömürücü nitelikte olmamalı; belirgin politik amaçlara yönelik bulunmamalı; Atatürk, manevi değer ve inançlar gibi Milletçe duyarlı olduğumuz konularda yanlış anlaşılmaya yol açacak ve gelenek ve göreneklerimize ters düşmeyecek şekilde olmalıdır.
Sanat hayatım boyunca yurtdışında dokuz sergi açtım. Toplamda 37 kişisel sergim var. Tayyare Kültür Merkezi’nde açmayı planladığımız bu sergi benim için oldukça önemliydi. 80 yaşında sanat enerjisi ve üretme hevesiyle bize öncülük eden Sayın Avni Yamaner’le ortak bir sergi açmanın keyfi ise bambaşkaydı. Dahası 2011 yılında kurulan Bursa Güzel Sanatlar Birliği Derneği Başkanı olmam vesilesiyle bu sergiyi yıllardır yaşamakta olduğum kent olan Bursa’da açıyor olmak da benim için oldukça anlamlıydı.
Ancak asla kabullenmeyeceğim bu keyfi yasaklamalar neticesinde sergim Tayyare Kültür Merkezi’nden kaldırıldı. Her zaman bu gibi yasaklamalara karşı duracağımı, sanatta sansürün yerinin olmayacağını bir kez daha belirtmek isterim. Bu süreçte yanımda olan sanat dostlarına ise teşekkürü bir borç bilirim.
Kamuoyunun takdirine..

İşte sansüre uğrayan o resimler:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR