Semiha Berksoy ‘Portreler’inde yaşamaya devam ediyor!

Semiha Berksoy’un “Portreler” başlıklı sergisi Galerist’de açıldı. İşlerinde her zaman müziği ve dramayı taşımanın yollarını arayan Berksoy, portreler serisinde hayatını şekillendiren önemli dönemlerin birbirinden değerli şahsiyetlerini resmediyor.

2004 yılında kaybettiğimiz yüksek dramatik soprano, ressam, şair, aktris, performans sanatçısı Semiha Berksoy, portrelerini bir nevi anılar albümü olmaları öngörüsüyle hazırladı. Başlı başına bir sanat eseri gibi tasarladığı yatak odasının duvarlarını dolduran resimleri, iç dünyasının imgeleriyle ve Berksoy’u geleceğe götürecek bütün bir hayat hikayesiyle doludur. Berksoy, duvarlarında çevrili portreleriyle konuşarak, onlardan beslenerek yaşamıştır.

Ressam bir anne ve şair bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Berksoy, sanatın her türüyle beslenerek büyümüş, yaşamındaki aşkları ve ilham aldığı sayısız insanı resimlerinde ölümsüz kılmıştır. “Nesneye gerçeklik veren şey sadece ifadededir.” diyen Berksoy’un portrelerinde, bazen acıtan bazen hayranlık uyandıran hikayeler ve derin hislerin doğuşunu görülür.

İyi bir hikaye anlatıcısı olan Berksoy, portresini çizdiği kişinin ifadesini müthiş bir beceriyle yakalar; sadece suretini değil ruhunu da görür. Resimlerdeki insanlar zaman geçtikte yaş alır fakat Berksoy hep genç kalır; düşüncesi ve enerjisiyle cesur ve hep daha ötededir. Bu enerjiyi alışılagelmiş akımların dışındaki çizgileriyle sabitler, izleyiciyi şaşırtan bir hayal dünyasına çekmeyi başarır. Baktıkça canlanan, büyüyen, renklenen, hareket eden ve hikayeler anlatan portrelerin kimisi müzik dünyasından, kimisi özel hayatından, kimisi ise Berksoy’un hayal dünyasında onu yalnız bırakmayan karakterlere atfen resmedilmiştir.

Sanatın farklı alanları arasında kurduğu doğal ilişkiler, yaşama sevinci ve şevki, yaşadığı her anı yaratma ve ölümsüz kılma becerisi ile ışığını 20. yüzyılın geniş zamanına yaymayı başarmış benzersiz bir sanatçının ‘Portreler’ini görmek isterseniz bu sergiyi 23 Mart 2019 tarihine kadar Galerist‘de ziyaret edebilirsiniz.

Galerist
Meşrutiyet Cad. No: 67/1
Tepebaşı Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR