‘Sessizliğin Sesi’ BİRDEVRİM İle…

Aydan Birdevrim’in ‘Sessizliğin Sesi’ isimli seramik sergisi D’Art Galeri’de açıldı.

Seramik Sanatçısı Aydan Birdevrim‘in cam, çamur, tel, ahşap gibi farklı malzemelerden ürettiği eserlerinin sergilendiği ‘Sessizliğin Sesi’ isimli seramik sergisi D’Art Galeri İstanbul‘da açıldı. Çiniler, kapı tokmakları, minyatürler ve soyut çalışmalardan oluşan seramik eserler, sanatçının ellerinden gelenekselden çağdaş ve yeni formalara dönüştükten sonra izleyici ile buluştu.

img_0448Geleneklerine bağlı olan sanatçının çağdaş formlarında da Anadolu’nun kültürel, geleneksel ve sanatsal değerleri etkisini sürdürürken kapı tokmakları kadınların sesi oluyor ve kadınların var olma çabasının bir sembolüne dönüşüyor. Eserlerinde felsefi bir alt yapının olduğunu vurgulayan sanatçı, bunu ürettiği ellerden örnek göstererek ellerin Anadolu evlerinde yaşayan herhangi bir kişinin evli ya da bekar olup olmadığını gösteren bir sembol olduğunu hatırlatarak Anadolu kültürünün zenginliğine işaret ediyor.

Farklı malzemelerin kullanılması Anadolu kültürünü doğallıyla yansıtmasının yanısıra görsel zenginliği arttırırken, geleneksel olanla çağdaş formların ahenkli bir şekilde sunulması kaybedilmek üzere olan değerlerin farkına varılmasını sağlıyor.

Kendi içerisindeki çocuğu çamura dönüştüren, atölyesini mabedi, seramiği hayatı olarak tanımlayan Aydan Birdevrim‘in ‘Sessizliğin Sesi’ sergisini 4 Aralık 2016 tarihine kadar D’Art Galeri İstanbul‘da ziyaret edebilirsiniz.

D’art Sanat Galerisi
Bereketzade Mahallesi, Hacı Ali Sokak, Şükran Apt, No:8/2
Galata, Kuledibi, Beyoğlu/İstanbul

img_0409

img_0415

img_0418

img_0423

img_0429

img_0434

img_0444

img_0449

img_0455

Kitap devrimi hayatt

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments