Sırrı Süreyya Önder, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için kısa film çekti!

HDP Ankara Milletvekili ve sinemacı Sırrı Süreyya Önder, açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için ‘Yaşıyor’ adlı kısa film çekti.

Önder, filmi çekmeye nasıl karar verdiğini anlatırken “Yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmek için gece uyandırılma, kontrol edilme meselesi bana çok sarsıcı geldi” dedi.

HDP’li Önder tarafından KHK ile ihraç edildikleri görevlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevini tutuklandıktan sonra cezaevinde sürdüren Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için hazırlanan kısa film yayınlandı. Yönetmenliğini Önder’in yaptığı filmin senaryosunu ise Tufan Taştan yazdı.

Gazete Duvar’a konuşan Önder, filmin hikayesini şöyle anlattı:
“Tufan Taştan böyle bir senaryosu olduğundan bahsetti. Özellikle yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmek için gece uyandırılma, kontrol edilme meselesi bana çok sarsıcı gelmişti. Nuriye ve Semih’in tutuklanmaları başlı başına bir garabetken bir de böyle gece kan uykusundan uyandırılır gibi… Bunun üzerine ben de bunu filme çevirmeye karar verdim. Çok kısa sürede neredeyse yarım günlük bir ön hazırlıkla tamamen gönüllü ve amatör insanların katkısıyla ve Mezopotamya Sinema Topluluğu’nun da katkısıyla bu kısa filmi çektik. Bu duruma bir farkındalık yaratmak, özellikle aydın ve sanatçıların seferber olmasını sağlamak için böyle bir üretim yaptık. Umarım bir iş yarar.” 

İşte o film:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments