Tatavla (Kurtuluş) semtinin fantastik hikayesi bu sergide!

Genç sanatçı Furkan ‘Nuka’ Birgün’ün  Şişli ilçesine bağlı “Tatavla” semtinde bulunan, oyuncaklarıyla bilinen Metin Usta’nın atölyesinde çıkma oyuncaklardan esinlendiği eserlerden oluşan “Farz-ı Muhal” sergisi C.A.M. Gallery’de açıldı.

“Farz-ı Muhal”, Furkan Nuka Birgün’ün ‘Tatavla’ semtine dair referanslar barındıran önceki sergilerinin bir yansıması; çizgi roman şeklinde okunabilen fantastik bir hikaye.

Oyuncaklar, gerçeküstü hikayelerin yazılıp oynandığı bir evrenin objeleri. Daha konuşmaya başlamadan rengi, kokusu ve dokusuyla hisleri harekete geçiren bu oyuncakların büyülü dükkanlardan satın alınıp, paketlenmeden önce de birer hikayesi var. Bu hikaye, genç sanatçı Furkan ‘Nuka’ Birgün‘ün “Farz-ı Muhal” sergisinde, “Tatavla” isimli gerçek üstü bir semtte el yapımı oyuncaklarıyla bilinen Metin Usta’nın atölyesinde başlıyor. Uçan balonlar, ahşap kuklalar, oyuncak arabalar, tahta atlar, buharlı lokomotifler, rengarenk yapbozlar, bebek evleri bu küçük dükkanda Metin Usta’nın hayal gücüyle hayat buluyor; küçük ellerle buluştuğunda ise yeni hikayelere doğru yolculuklarına başlıyorlar. Her biri, sınırsızca kurgulanmış yüzlerce oyunun başrol oyuncusu oluyor.

Metin Usta’nın atölyesinden çıkma oyuncakların etrafında dolaşan sergi, aynı zamanda bugün hala cumbalı evleri, pastaneleri, meyhaneleri, çay bahçeleriyle var olan Tatavla (Kurtuluş) semtinin fantastik bir okuması. Tepesinden Haliç’i gören, Pera’ya komşu bu semt, geçmişine dair izler barındıran detaylarla her bir çalışmada tekrar nefes alıyor. Aya Dimitri Kilisesi’nin bulunduğu tepe üzerine yayılmış semtin dar sokakları, yokuşları, dükkanları, atölyeleri, sakinleri de bu hikayeyi tamamlıyor.

Sergi, oyuncaklar vasıtasıyla çocukluk dönemine açılan bir tünel görevi görürken anılara dokunuyor ve ‘varsaymak’ kelimesini akla getiriyor. Kapısı bir oyuncak dükkanı vasıtasıyla aralanan bu dünyada yaşama ve bu oyuncaklara sahip olma düşüncesi ile birlikte yıllar öncesinden kalma oyuncak sandıklarının da kilitleri açılıveriyor. Çocukluk anıları canlanıyor, bilinçaltının köşesinde kalmış hikayeler su yüzüne çıkıyor.

Sanatçının ikinci kişisel sergisi “Farz-ı Muhal”, 29 Aralık 2018 tarihine kadar C.A.M. Galeri‘de izlenebilir.

C.A.M Galeri
Çukurcuma Caddesi No.38/A İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Furkan ‘Nuka’ Birgün Kimdir?

1989’da Kurtuluş (Tatavla) da doğdu ve büyüdü. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde öğrenim gördü. 2008 yılından beri aktif olarak sokak sanatı ile uğraşmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında bir çok street-art ve illustrasyon sergisinde yer aldı. Birçok dergi ve fanzinde çizim yapmaya devam ediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments