TATO/BABA GalataPerform’da sahneleniyor…

25 karakterin tek 1 mekanda 7 oyuncuyla vücut bulduğu oyun TATO/BABA GalataPerform Sahnesinde!

GalataPerform, Adam Mickiewicz Enstitüsü desteğiyle Polonyalı oyun yazarı Artur Palyga’nın oyunu Tato/Baba’yı Yeşim Özsoy yönetmenliğinde GalataPerform’da sahneliyor. Oyun, GalataPerform ile Adam Mickiewicz Enstitüsü’nün 2014’te gerçekleşen Polonya Yılı etkinlikleri kapsamında İstanbul’a getirdiği oyun yazarları ve gerçekleştirilen etkinlikleriyle başlayan işbirliğinin önemli bir meyvesi. Oyunun müzik tasarımını da Türkiye’de yaşayan Polonyalı sanatçı Monika Bulanda yaptı.

Bir oyunculuk performansı olarak öne çıkan oyunda, Polonya’da ki bir ailede yaşananların aslında ne kadar çok Türkiye’ye benzediği ve baba erkil sistemin ortak noktaları gösteriliyor. Trajediyle komedi arasında gidip gelen çok açılımlı zengin bir oyun izleyiciyle buluşuyor.

Oyunu 5-6-20-27 Ocak 2018 tarihlerinde GalataPerform’da izleyebilirsiniz.

GalataPerform
Büyük Hendek Cad. No:21/1 Galata Kuledibi
Beyoğlu/İstanbul

TATO/BABA – Oyun Hakkında

Olaylar tabii ki Türkiye’de değil Polonya’da gelişiyor! Zira konumuz babalar ve onların aileden başlayıp hayatımıza sirayet eden baskın düzeni…

Oyun bir cenazeyle başlar. Franio ve annesi, tabutun başında babaları için bir araya gelen topluluğu karşılarlar. Oyun bu anıyla başlar ve genç oğul Franio bu anıdan sonra çocukluğundan günümüze bir yolculuğa çıkar ve bu yolculuğunu seyirciye aktarır. Bunu yaparken anlattıklarını canlandıran diğer oyuncular, Akasya Çiçeği’nden, Kova’ya, Minik Tavşan’a, hatta duvardaki Küf’e kadar farklı karakterlere bürünürler. Franio’nun anlattığı ev canlanır, geçmiş cisimleşmiş bir şekilde sahnede vücut bulur.

Yazan: Artur Palyga

Yöneten: Yeşim Özsoy

Oyuncular: Erdem Kaynarca, Onur Gürçay, Özge Korkmaz, Ceren Demirel, Akant Çetin, Serhat Gücüm, Barkın Sarp

Dramaturji: Ferdi Çetin

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Esin Çınar

Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz

Hareket Tasarımı: Tuğçe Tuna Ulugün

Müzik Tasarımı: Monika Bulanda

Fotoğraf: Alengirhane

Grafik Tasarım: Ethem Onur Bilgiç

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Comments