Teyzelerden Sokak Sanatı!

Sanılanın aksine hayatta pek çok şeyin yaşı yoktur. Sokak sanatı yapmak da onlardan biri…

İşte buradan yola çıkarak LATA65 isimli Portekizli bir hareket, yaşlıları sokakları baştan yaratmaya davet ediyor. Programın adı “Can”, Türkçe’de boyaların içinde bulunduğu o teneke kutular anlamına geliyor. Proje, eline boya alan yaşlıların graffiti yapmaya başladığı bir etkinlikten daha kapsamlı aslında. Programa katılanlar öncelikle sanat tarihi ve önemli sanat eserleri üzerine bir eğitim görüyorlar. Ardından kendi stencillerini yapmayı öğreniyorlar. Sonra da Lizbon sokaklarına çıkıp şehrin terk edilmiş yerlerini graffitiyle yeniden canlandırıyorlar.

teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 6

Bir şehrin sokaklarında kimlerin hakim olduğu o şehirle ilgili pek çok şey söylüyor. Bu nedenle Portekizli yaşlıların bu sokağı dönüştürme hareketi oldukça önemli. Projeyle birlikte nesiller arası mesafeyi azaltmak ve aktif bir yaşlılığı desteklemek adına da sağlam bir adım atılmış.

teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 7teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 8teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 5teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 14teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 13teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 10teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 11teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 12teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 15teyze sokak sanat yasli portekiz graffiti 16

(www.nolm.us)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR