BİR SANATÇI BİR ESERSANATTAN

Bir Sanatçı Bir Eser : Akın Güreş “Uygarlık”

Genç sanatçı Akın Güreş, çalışmalarında kendi kişisel tarihinden referansla güncel tarihe odaklanırken terk edilen mekânların, arkada kalan izlerin, durağanlığın, yaşarken şahit olunan çürümenin izinden gidiyor.

Akın Güreş, insan elinin çekildiği mekanlarda doğanın nasıl hakim olduğuna odaklanıyor ve işlerinde doğanın hakimiyeti ele geçiriş sürecini aktarıyor. ‘Uygarlık’ isimli serisinde bu süreci tüm gerçekliği ve çıplaklığıyla anlatıyor.

Genç sanatçı çıkış noktasını şu şekilde anlatıyor: “Terk edilen mekânların, arkada kalan izlerin, durağanlığın, yaşarken şahit olunan çürümenin, sessizliğin tarihini izliyorum. Bu, insan elinin çekildiği doğanın hakim olduğu bir tarihtir. Tüm nesneler ve yapılar o ilk günkü pürüzsüzlüklerinden ve yapaylıklarından arınıp, kendi yaşanmışlıklarına ve yolculuklarına çıkarlar. Kırılıp dökülürler, parçalanırlar, birbirlerinden uzaklaşıp, terk ederler birbirlerini. Sesler ve görüntüler yankılanır bu yok oluşun içinden, ta ki bütün her şey yerle bir olana, rüzgârla savrulana, sularla taşınana ve toprakla bütünleşene kadar. İnsan kendi tarihini böyle yaşar, anlatıcılara gerek duymadan tüm gerçekliği ve çıplaklığıyla.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı