Genel

19 Mayıs Coşkusu ‘Bu Memleket Bizim’ Oyunuyla Yaşandı

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Kurtuluş Savaşın ve Cumhuriyetin Kuruluşunu anlatan “Bu Memleket Bizim” adlı gösteri sunulmuştu.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, “Bu Memleket Bizim” tarihi gösteri, seyirci ile tekrar buluştu.

Şehir Tiyatroları oyuncularının tamamının katılımı ile gerçekleşen gösteri seyircilere duygu dolu anlar yaşattı. Kurtuluş Savaşı‘nın en çetin zamanlarından, Cumhuriyet’e uzanan destansı günleri anlatan oyun, Atatürk önderliğinde bir milletin bağımsızlık mücadelesini etkileyici bir anlatımla seyirciye aktarıyor.

19 Mayıs Coşkusu 'Bu Memleket Bizim' Oyunuyla Yaşandı

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılan gösteri sonrası, oyunun finali seyircilerin ısrarı ile üç kere tekrarlandı. Seyircilerin oluşturduğu devasa koronun söylediği İzmir Marşı ile muhteşem bir final yaşandı.

19 Mayıs Coşkusu 'Bu Memleket Bizim' Oyunuyla Yaşandı

“Bu Memleket Bizim”

’38. Genç Günler’in kapanış oyunu olan “Bu Memleket Bizim” alanının önde gelen dört yönetmeni olan Ali Gökmen Altuğ, Aslı Öngören, Yıldırım Fikret Urağ ve Yiğit Sertdemir tarafından kurgulanarak sahneye taşındı.

Şehir Tiyatroları oyuncularının bütün mevcuduyla sahnede olduğu oyunda, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nu dolduran binlerce seyirci, Milli Mücadele döneminden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna dek süren Türk tarihinin en önemli dönemine tanıklık ettiler.

“Bu Memleket Bizim”, kostümlerinden dekoruna, ışığından metnine, koreografisinden müziklerine, yıllarca hafızalardan silinmeyecek bir görsel şölendi. Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını sahnede görmek seyirciyi heyecanlandırdı ve geleceğe dair umutlandırdı. Seyircinin gururla, hüzünle ve Cumhuriyetin kurucularına özlemle izlediği oyun, uzun süre ayakta alkışlandı.

Kaliteli, coşkulu ve büyük emek verilmiş bir oyun olan “Bu Memleket Bizim”, 300’ü aşkın oyuncusu, 20 kişilik dans ekibi ve genişletilmiş Şehir Tiyatrosu Orkestrası’yla hafızalarda uzun süre yer etmeye devam edecek.

-İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları

19 Mayıs Coşkusu 'Bu Memleket Bizim' Oyunuyla Yaşandı

Hastalıklara Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu