KİTAP

4. Kara Hafta İstanbul Festivali’nin teması: ‘MIKE HAMMER’

4. Kara Hafta İstanbul Festivali, Pera Palace Hotel’de yapılan açılış kokteyli ile başladı. Doğan Hızlan, Ahmet Ümit ve Can Erol sunumlarıyla gerçekleşen açılışta Şenay Haznedaroğlu’na Türkiye Polisiye Edebiyatına katkı ödülü de takdim edildi.

Kitapseverler tarafından dünyanın en iyi 8 otelinden biri seçilen Pera Palace Hotel, 4. Kara Hafta İstanbul Festivali bu yıl DenizBank ana sponsorluğunda 23 – 24 Kasım 2018 tarihlerinde düzenliyor. Önceki yıllarda Agatha Christie, Georges Simenon ve Ian Fleming şerefine gerçekleştirdiği Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bu yılki teması ise efsane polisiye karakteri Mike Hammer olacak.

Köklü geçmişi kadar, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla da ön plana çıkan Pera Palace Hotel’de 23-24 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenecek festivale; dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Armağan Tunaboylu, Celil Oker gibi önemli Türk yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

Komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal gibi Türk edebiyatının önemli isimlerinin yanı sıra Pera Palace Hotel Pazarlama Müdürü Can Erol ve DenizBank Kültür-Sanat Danışmanı Perihan Yücel’i de bulunduran 4. Kara Hafta Festivali; “Mike Hammer nedir? Ne değildir?”, “Güncel Olaylar, Siyaset ve Polisiye”, “Polisiye Nasıl Yazılır?” gibi oturumlarla Pera Palace Hotel’in Galata Salonu’ndan polisiye tutkunlarını ağırlayacak.

Program:

23 Kasım 2018 – Cuma

15:00 MIKE HAMMER NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay – Moderatör: Seval Şahin

16:30 YENİ POLİSİYELER
B.A. Paris, Yonca Eldener, Yaprak Öz – Moderatör: Ceyhan Usanmaz

18:00 GÜNCEL OLAYLAR, SİYASET VE POLİSİYE
Wolfgang Schorlau, Ahmet Ümit, Murat Yetkin – Moderatör: Metin Celal

24 Kasım 2018 – Cumartesi

13:30 EN GENÇ DEDEKTİFLER
Kayahan Demir, Aytül Akal, Almıla Aydın Moderatör: Büşra Tarçalır Erol

15:00 POLİSİYE ROMAN MI? POLİSİYE ÖYKÜ MÜ?
Gökçe İspi Turan, Tuğba Sarıünal, Doruk Ateş Moderatör: Armağan Tunaboylu

16:30 POLİSİYE NASIL YAZILIR?
Celil Oker, Verda Pars, Suat Duman Moderatör: Nazlı Berivan Ak

18:00 TARİHTEKİ POLİSİYE, POLİSİYEDEKİ TARİH
İskender Pala, Melih Esen Cengiz, Rüstem Aslan Moderatör: Adnan Özer

Mike Hammer kimdir?

Mickey Spillane tarafından yaratılan Mike Hammer, dünya çapında üne kavuşmuş efsane bir dedektif karakteridir.

Bu efsane kahraman belki de en çok Türkiye’de ilgi toplamıştır. Öyle ki Kemal Tahir’in “F.M.” takma ismiyle yazdığı “Mayk Hammer” kitapları belki de orijinallerinden daha çok beğenilmiştir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu