ETKİNLİKLERKİTAP

5. Uluslararası Şiir Yarışması Başlıyor

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, 28 Mayıs’ta başlıyor. 28-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek şiir buluşmasının açılışı, Özdilek Sanat Merkezi’nde saat 18.00’de olacak.

Şair- çevirmen Eray Canberk’in onur konuğu olacağı buluşmaya ülkemizden ve Danimarka, Fransa, İskoçya, Lüksemburg, Macaristan’dan şairler katılacak. Eskişehir’den de 5 şair katılacak. Etkinliğe Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Türkiye Merkez, Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi de destek veriyor. Açılıştan sonra, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyetlerin Sesi Korosu ve orkestrası bir konser verecek.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, şiir buluşmasının Yunus Emre ile özdeşleşmiş bir kente yakıştığını belirterek, programla ilgili bilgi verdi. Ataç, şiir severleri etkinlikleri izlemeye davet ederek, “Şiirin olduğu yerde güzellik olur, kötülük olmaz. İnsanların ruhu farklı bir noktada olur. Dünyaya bakış açıları farklı bir noktada olur.” dedi.Ve sözlerine şöyle devam etti:
“Bu yıl da her yıl olduğu gibi şiir okumaları gerçekleşecek. Her yıl olduğu gibi, bir okulumuzda çocuk şiiri üzerine bir oturum gerçekleşecek ve şairler Mustafa Ruhi Şirin ile Adil İzci konuşmacı olacak. Bu söyleşi için daha önce belediyemizce temin edilen Kitaplar öğrencilere dağıtılıyor, öğrenciler bu kitapları okuyor ve kitap üzerine bir söyleşi gerçekleştiriliyor. Gezi sürecinde ölen Ali İsmail Korkmaz’ın belediyemize ait Karikatürlü Ev yanındaki heykelinin bulunduğu yerde bir şiir okuması gerçekleştirilecek”

5. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşmasının bu yılki onur konuğunun; Türk ozanı, yazar ve çevirmen Eray Canberk olduğu belirtildi.

  • TÜRKİYE’DEN KATILACAK ŞAİRLER: Eray Canberk, Haydar Ergülen,  Abdülkadir Budak, Adil İzci, Ahmet Ada, Ali Asker Barut, Bengü Özsoy, Gülsüm Cengiz, C. Hakkı Zariç, Halil İbrahim Özcan, Hüseyin Köse, Mahmut Temizyürek, Mehmet Said Aydın, Mustafa Ruhi Şirin, Neşe Yaşın, Nurduran Duman, Onur Akyıl, Orhan Alkaya, Ömer Ateş, Özcan Ünlü, Salih Bolat, Sezai Sarıoğlu, Yeşim Ağaoğlu, Yusuf Uğur Uğurel, A. Emre Cengiz, Ali Kanneci, Can Özgür, Gencer Aytüre, Mesut Doğan, TYS Genel Başkanı Mustafa Köz ve çevirmen Hüseyin Duygu.

 

  • YURT DIŞINDAN KATILACAK ŞAİRLER: Balazs Szöllössy (Macaristan),Jennifer Wıllıams (İskoçya), Serge Basso (Lüksemburg), Michel Cassir (Fransa), Claire Lajus (Fransa), Gerd Laugesen (Danimarka), Niels Hav (Danimarka), Ursula Andkjaer Olsen (Danimarka), Eva Tind (Danimarka)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı