KİTAP

61. Sait Faik Hikâye Armağanı sahibini buldu.

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 61. sahibi, “Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü-Beni Unutma Dörtlemesi 1” adlı kitabıyla Bora Abdo oldu.

Doğan Hızlan’ın Başkanlığı’nda toplanan Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan Sait Faik Hikâye Armağanı Jürisi, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “Yenilikçi tutumu ve çok katmanlı anlatımıyla sıradışı bir öykü evreni kurmaktaki başarısı nedeniyle, 61. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı Bora Abdo’nun ‘Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü-Beni Unutma Dörtlemesi 1’ adlı kitabına oy birliğiyle verilmiştir.”

Bora Abdo ise Sait Faik Abasıyanık anısına öykü yazarlarına verilen armağana ilişkin duygularını, “İki İstanbul var. Ben ikisinde de doğdum. İlki Şişli’de, ikincisi Sait Faik’in İstanbulu’nda. Sait Faik, bir ada insanıydı. Mürekkebinde tuz vardı. Ben de bu kitabı bir adada yazdım. Büyükada’da. İki gözümden biri lodos, diğeri poyrazdı. Ustam Sait Faik’in dediği gibi, yazıcılık benim gayem. Bu ödül bana büyük sorumluluk yüklüyor” sözleriyle dile getirdi.

Çeşitli dergilerde öyküleri yayınlanan Baro Abdo 2012’de de “Öteki Kışın Kitabı” adlı ilk öykü kitabıyla 2013 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne layık görülmüştü.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı