RESİMSANATTAN

73. Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi açıldı!

73. Geleneksel Adalı Ressamlar 1. Grup Sergisi, Adalar Kültür Derneği’nde açıldı. Bu yıl 2 grup halinde yapılan sergilere 38 ressam katılıyor. Serginin birinci bölümü, 10 Ağustos 2018 Eylül tarihine kadar sürecek. İkinci bölümün açılışı ise 11 Ağustos Cumartesi günü yine bir kokteylle yapılacak.

Sergilerin birinci bölümü; Anuşka Şahiner, Ayla Akyol, Aynur Yıldırım, Beyza Bayraktaroğlu, Canan Diker, Güler Dikme, Gülhan, Hayati Kocal, İda Kahraman, Leyla Sayın, Michel Bovete, Nazan Akpınar, Nihal Güres, Nilgün Aktürk, Sedef Demirci Tuksal, Serap Kolabaş, Sevgi İlker, Sevtap Güngör, Taki Atlamazoğlu’nun eserlerinden oluşuyor.

73 Yıllık Gelenek

Portre ve natürmortlarıyla olduğu kadar peyzajları ile de tanınan İbrahim Çallı, Mehmet Ali Laga, Ayettullah Sumeri Şeref Akdik, İlhami Demirci, Hamit Görele ve Kemal Zeren gibi Türk resim sanatının usta hocalarının Adalar2ın romantik ve lirik doğasından ve yaşam tarzından etkilenmeleri kaçınılmazdı. İşte bu sanatçıların Adaları mesken tutmaları, 40’lı yılların ortalarından itibaren başlar ve Adalar’ın eşsiz doğasında yaptıkları çalışmalarını sergilemek, sanatseverlerin beğenisine sunmak ihtiyacı doğal olarak meydana çıkar.

Adalar’da o zaman sergi salonu olmadığından, Splendid Oteli sahipleri ressamlara kucak açar, otelin deniz tarafında bulunan ahşap pavyon sergi salonu olarak işlev kazanır. 1946 Ağustos’undan itibaren her yaz o küçük mekanda birbirinden değerli eserler sergilenir. Bu sergilere daha sonraları Zeki Faik İzer, Sabri Berkel, Erdal Alantar, Hüseyin Bilişik, Kristan Saleri, Hasan Kavruk gibi sanatçıların yanı sıra Adalar’ın yerli halkından Pindaros Platonidis, Mıgır Ardan gibi bazı ressamlar da katılır.

60’lı yıllara gelindiğinde, yaz sergilerine katılım talebi ve ilgi arttığından, yeni bir mekan arayışına geçilir. Bu sefer Anadolu Kulübü’nün yeni otel binasının alt kat salonları bu sergilere tahsis edilir. Ayetullah Sumer, Nevzat Kasman, Kemal Zeren gibi ressamlardan oluşan tertip komitesinin düzenlediği sergiler, Kulüp İdare Heyeti’nin de isteği doğrultusunda geleneksel hale gelir. Daha sonraki yıllarda bayrağı tek başına devralan Türkan Kıran olur ve 2000’li yılların başına kadar her yaz ‘Adalı Ressamlar’ sergilerini düzenlemeyi başarıyla sürdürür. Kısa bir dönem Feruh Ertürk  gözetiminde gerçekleşen bu sergiler, 2005-2010 yılları arasında Kulüp İdaresi’nin isteği doğrultusunda Güzel Sanatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Akpınar ve Akyol Sanatevi sahibesi Ayla Akyol ile Anadolu  Kulübü yöneticilerinden meydana gelen sergi komitesi tarafından düzenlenir.

2011 yazında tertiplenen 50. Adalı Ressamlar Sergisi, o dönemde Anadolu Kulübü Halkla İlişkiler Müdiresi olan Oya İslimyeli’nin özverili çalışmaları ve katkılarıyla bir kez daha gerçekleşir. Bu tarihten sonra Kulüp İdaresi’nin aldığı karar sonucunda Anadolu Kulüp bünyesinde yapılamayacağı anlaşılır.

Ressamların yeni mekan arayışı içerisinde olduğu bu dönemde, Adalar Kültür Derneği’nin, sergi salonunu Adalı ressamlara açmasıyla, 2012 yılından bu yana ‘Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi’ Adalar Kültür Derneği tarafından düzenlenmeye başlar ve günümüzde de bu sergiler başarıyla devam etmektedir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı