SANATTAN

ABDÜLMECİD EFENDİ KÖŞKÜ ‘İÇİMDEKİ ÇOCUK’ İLE KAPILARINI AÇTI!

Osmanlı İmparatorluğu’nın son döneminin önemli yapılarından biri olan Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü, 16. İstanbul Bienali süresince Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç koleksiyonundan eserler ile “İçimdeki Çocuk” sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Ömer M. Koç’un tüm safhalarını titizlikle takip ettiği sergi, ülkemizden ve Dünyadan 60 kadar sanatçının 17’inci yüzyıldan günümüze geniş bir döneme yayılan 100’den fazla yapıtını bir araya getiriyor. Sanat danışmanlığını Károly Aliotti‘nin üstlendiği “İçimdeki Çocuk” sergisi, resimden fotoğrafa, heykelden yerleştirmeye çok çeşitli teknik ve malzemelerle üretilmiş işleri odağına alırken, ziyaretçilerini, zamanla kaybetmeye yüz tuttukları içlerindeki çocukları dinlemeye davet ediyor. Sergi 20 Eylül‘den itibaren 10 Kasım 2019‘a kadar Pazartesi hariç haftanın her günü 11:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü, 16. İstanbul Bienali süresince Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi ağırlıyor. Ömer M. Koç’un tüm safhalarını titizlikle takip ettiği sergi, Ülkemizden ve Dünyadan 60 kadar sanatçının 17’inci yüzyıldan günümüze geniş bir döneme yayılan 100’den fazla yapıtını bir araya getiriyor. Koç Holding’in 2007-2026 yılları arasında sponsorluğunu üstlendiği İstanbul Bienali’nin şehre getirdiği dinamizm vesilesiyle hazırlanan sergi, Koç Topluluğu’nun kültürel mirası yaşatma ve sanata genel erişimi yaygınlaştırma hedefleriyle buluşuyor ve bu alanlardaki kararlılığının bir kez daha altını çiziyor.

İçimdeki Çocuk

Károly Aliotti’nin sanat danışmanlığında gerçekleşen “İçimdeki Çocuk” sergisi, genellikle çocukluk döneminde var olan fakat yetişkinlerin yaş aldıkça kaybettiği; merak uyandıran ve sınırların zorlanmasına neden olan, imkansızın tanımını bilmeyen çocuk aklını, içimizdeki çocuğu dinlemeye davet ediyor. Küçük Prens’in yazarı ünlü yazar Antoine de Saint Exupéry‘nin “Her yetişkin önce çocuktu… Ama pek azı bunu hatırlıyor” sözünü hatırlatan sergi, Picasso’nun yağlı boya tablosundan, Küçük Prens’in orijinal çizimlerine, çağdaş sanattan, bu sergiye özel üretilen enstalasyonlara ziyaretçilerin içlerindeki çocuğa bir yolculuk vadediyor.

İçimdeki Çocuk sergisi, 20 Eylül’den itibaren Pazartesi hariç haftanın her günü 11:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sanatçılar

“İçimdeki Çocuk”; Francesco Albano, Murat Balcı, Ronit Baranga, Yto Barrada, Bertozzi & Cassoni, Stefano Bombardieri, Claudio Bravo, David Breuer-Weil, Paul Carey, Jean Baptiste Carpeaux, Keith Carter, Loris Cecchini, Taner Ceylan, E.V.Day, Antoine de Saint-Exupéry, Snyder Dean, Maurice Denis, Nezaket Ekici, Yael Erlichmann, Jan Fabre, Nancy Fouts, Françoise Gilot, Murat Gök, Simon Groves & Tracy Johnson, Mona Hatoum, Kenny Hunter, John Isaacs, Ahmet Doğu İpek, Juneau Projects, Clementine Keith-Roach, Alicja Kwade, Lloyd le Blanc, Fabien Mérelle, Luc-Olivier Merson, Polly Morgan, Ordinary Architecture, İrfan Önürmen, Ferhat Özgür, John Campbell Phillips, Pablo Picasso, Patricia Piccinini, Wilfred Pritchard, Tawatchai Puntusawasdi, Elsa Sahal, Michael Schwarze, Erinç Seymen, Carolein Smit, Yaşam Şaşmazer, Sam Taylor-Wood, Hale Tenger, Seyhun Topuz, Mehmet Ali Uysal, Levi Van Veluw, Fabio Viale, Andy Warhol, Bedwyr Williams, Daphne Wright, Erwin Wurm, Damla Yalçın’ın da aralarında olduğu birçok anonim sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Küratörler Hakkında

Melih Fereli, 2007’den bu yana Vehbi Koç Vakfı (VKV) Kültür-Sanat Danışmanı olarak görev yapmanın yanı sıra, 2010’dan bu yana VKV’ye bağlı sanat kurumu Arter’in Kurucu Direktörlüğü’nü yürütüyor. Fereli, 1993-2001 yılları arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın genel müdürlüğünü üstlendi. 1985-1992 yılları arasında Londra Philharmonia Korosu’nda yönetici ve sanatçı olarak görev yapan Fereli, Türk-İngiliz ilişkilerine katkılarından dolayı Majesteleri İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluğu Nişanı’na (O.B.E.) layık görüldü.

Károly Aliotti, Ömer M. Koç’un kişisel sanat koleksiyonunun yöneticiliğini yürütüyor. 2007-2015 yılları arasında Arkas Koleksiyonu’nda danışmanlık görevinde bulunmanın yanında İzmir’deki Arkas Müzesi’nin küratörlüğünü ve Fransa’daki Musée de Lodeve’de gerçekleşen Arkas koleksiyonu sergisinin eş küratörlüğünü üstlendi. 2006’da İstanbul Modern’in küratoryal ekibinde görev alan Aliotti, çeşitli çağdaş sanat yayınlarına katkıda bulunmayı sürdürüyor.

Açılış saatleri

Perşembe, Cuma 14:00–19:00
Cumartesi, Pazar 11:00–19:00
Giriş ücretsiz

Abdülmecit Efendi Köşkü
Kuzguncuk, Kuşbakışı Cd. No:18 Üsküdar/İstanbul
Telefon: (0216) 343 36 76

21 Yorum

 1. Bugün ziyaret ettim harikaydı ama üç saat bekledik girebilmek için Hafta içini tercih edin derim

 2. Merhaba, serginin ustalık gerektiren eserlerinin görülmeye değer olmasının yanında, kesinlikle “yaş sınırının” olması gerektiğini düşünmekteyim. Sanılanın aksine her esere merakla ve sorgusuzca yaklaşacak yaştaki çocukların üzerinde etki bırakacak yapıtlar sergileniyor.
  Elbette her esere bu gözle bakmak doğru olmaz, ancak bazıları için en azından çocuğun idrak ve muhakeme olgunluğuna ulaşacak yaşı beklenmelidir.
  Ekseriyetle küçük çocuklu ailelerin sergiyi gezdiklerine şahit oldum. Gitmeden evvel sergide nelerin olup olmadığına ebeveyn olarak bir göz atabilirler.

 3. Çok beğendim mutlaka görülmeli hatta 8yaşımdaki kızın da çok beğendi özellikle bahçedeki eserlere bayıldı
  Giriş ücretsiz

 4. Kesinlikle gitmeyiniz. Ben bu kadar düzensiz bir sergi gezisi daha görmedim. Beklemek ayrı insanların sergiye bakış açısı ayrı yetkili bir kişi bulamamanız apayrı tartışılması gereken konular… Eğer köşk bu kadar kişi için uygun değilse neden bu sergi bu köşkte yapıldı? 2 saat beklemenin sonunda içeride de sıra beklemek çok anlamsızdı. (tabiki beklemedim.) Ve bilgi verebilecek hiç kimse yok. Ayrıca insanlar orada beklemeye devam ediyor. Çocuklarıyla fotoğraf çektiriyorlar. 10 yaş altı çocukların bu eserleri anlayabileceğini bir psikolojik danışman olarak düşünmüyorum. Aileler çocukları o heykellerle fotoğraf çekilmek için getirmişti. Gözlemlediğimde çocuklar her şeyi oyuncakmış gibi görüp dokunmak ve başından ayrılmak istemediğini fark ettim. Burada çocukların mutluluğu değil ailelerinin mutluluğu vardı.
  Bunlar dışında eserlerin yanlarında herhangi bir bilgi verilmemesi de serginin sadece fotoğraflaştırmaktan öteye gidilmemesine neden oluyordu. Zamanınız değerli lütfen böyle bir durumda ses çıkarın ve böyle bir serginin tekrar yaşanmaması için ilgili yerlerle iletişime geçin.

 5. Sanat görünümü altında, sanat ile uzaktan yakından alakası olmayan eserlerin sergilendiği,
  İçimizdeki çocuk ismi ile bağdaşmayan, sergilenen eserlerin tamamen farklı bir tema, gizli mesajlar içerdiği,
  Asıl üzücü olan ise asla köşkün tarihi dokusu ile bağdaşmayan eserlerin sergilendiğine şahit olarak içimin sızladığı bir etkinlik.

 6. Sergi deki eserlerin ne anlatmak istediğini anlamak çok zor. Açıklayıcı ve türkçe yazılmış bir tek cümle yok.çocukların çoğu oyuncak sanıyor

 7. Farklı yorumlar yapılmış ama olsun her şeye rağmen sanat her yerde olsun, olmalı!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu