RESİMSANATTAN

“Acayipimsiler”i, ‘ucube’ye dönüştürdü; şimdi Galeri Soyut’ta!

Ressam Hakan Sarıhan’ın ucubeye dönüştürdüğü “Acayipimsiler”i, “Yeni Aralık / New Space” Proje Sergisi kapsamında 15 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta.

Aynı zamanda bir tasarımcı olan Ressam Hakan Sarıhan‘ın, “Acayipimsiler” serisi Galeri Soyut‘un düzenlediği 25×25 cm boyutlarında olan yüzlerce eserin bir araya geldiği projede sergileniyor. “Acayipimsiler”i, kendi bütünlüğünden ve anlamından koparılmış, değişip, dönüştürülmüş parçalardan oluşan ucubeler olarak tanımlayan Sarıhan, ucubelerin güzel olmasına aldanmamak gerektiğini de belirtiyor.

Çalışmalarındaki maskeli, katmanlı karışık tekniğin babasından gördüğü tekniğin devamı olduğunu ve onun kuşlarından ilham aldığını dile getiren Sanatçı, Galeri Soyut’ta katıldığı “Yeni Aralık / New Space” Proje Sergisi ile ilgili de şunları söyledi: ‘Resimlerimdeki ortak nokta, iç içe geçmiş form ve renkler ve katmanlı bu görünümler başkalaşımla oluşanın çiğliğini, olmamışlığını ve tamamlanmamışlığını betimliyor. Yapay, canlı ve göz alıcı renkleri ise adeta doğada en vahşi kuşların en tehlikelileri olması gibi bu acayip vahşi başkalaşımın aldatıcı güzelliğini, zehrin şekere bulanarak yutturulması gibi bir aldatmaya vurgu yapıyor. Victor Frankenstein veya Dr. Moreau’nun ucubeleri gibi bir gün, benim işaret etmeye çalıştığım değişmiş, dönüşmüş, dejenere olmuşların da kendi özlerini bulmaları, onları acayipleştirenleri yok edip Zümrüt-ü Anka gibi küllerinden yine ve yeniden doğması ümidimi izleyicilere resim yoluyla aktarmaya, bu duyguyu kalplerinde büyütmeye gayret ediyorum.’

Hakan Sarıhan‘ın “Acayipimsiler” serisinden oluşan ucubelerini ve “Yeni Aralık / New Space” Proje Sergisini 15 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Galeri Soyut A & B ve C Salonlarında izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu