RESİMSANATTAN

AHMET GÜNEŞTEKİN’İN ‘MİTOSLAR EVRENİ’ VİYANA’DA!

Bank Austria Kunstforum Wien, Ahmet Güneştekin’in ‘Mitoslar Evreni’ adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
Sanatçının sıra dışı biçimlerde yorumladığı mitoslarla oluşturduğu düşünce dünyasını sunan serginin küratörlüğünü Ulrich Ptak üstlendi.

Mitoslar Evreni, sanatçının, iç içe geçmiş geometrik kurgularla sonsuzluk duygusu yayan işlerinden, kumaşın kullanım biçimlerinin hikâye anlatıcılığı ve mitoslarla olan bağından yola çıkarak çalıştığı kırkyamalarından ve hafıza mekânı olarak çalıştığı eserlerinden oluşuyor. Mitosları postmodern bir şekilde çakıştırarak farklı kültürel bakışlar arasında bağ kurduğunu söyleyen küratör, sanatçının yaratımını hümanist bir manifesto olarak tanımlıyor.

Son dönemde ürettiği en önemli ve radikal çalışmalarından biri olan Yoktunuz adlı enstalasyonuyla Güneştekin hafıza mekânları kavramına adını veren Pierre Nora‘yı referans gösteriyor. Nora’nın en bilinen tezi, bir ulusun, hatta daha küçük toplulukların bile toplumsal hafızasının belli mekânlarda kendini dışa vurduğudur.   Yoktunuz enstalasyonunda Güneştekin bu hafıza mekânlarından birini yaratır. Anıtsal boyuttaki enstalasyon, zorla yerinden edilen tüm insanları anımsatır. Eserde bu insanlar görünmezler. Sanatçı aniden bildiğimiz renkler dünyasını terk etmiş ve bir medeniyetin kalıntılarını kasvetli bir griye bulamıştır. Bir tek nesneler bize yaşanmış hayatları hatırlatmaktadır. Eser dehşetin çarpıcı bir tasviri olmaktan çok, derin bir felsefi sorgulamayı yansıtır.

Sergileme mekânında enstalasyonun izleri ile onu çevreleyen işlerin renk topografyası arasında kurgulanmak istenen gerilim, sanatçının, mitosların geçmişle birlikte şimdiki zamanın da bir görünümü olduğu düşüncesini gösterir. Sanatçıya göre mitoslar olayların fantastik yansıması ve subjektif bir kavrayışın sonucudur. Çok renkli ve katmanlı ifade biçimi sergide kurgulanmak istenen bu estetik yaklaşıma eklenir. Şaşırtıcı bir şekilde eserlerinde palyaçolara rastlarız ve sanatçının daha önceki çalışmalarına kıyasla bu eserlerinde renk kullanımı, Gotik katedrallerinin mistisizmi geride bırakıldıktan sonra ortaya çıkan Kalvinist kiliselerin ışığını çağrıştırır.

Güneştekin’in yapıtlarındaki temel diyebileceğimiz bir özellik olan tekrarlar, neredeyse manik denilebilecek bir konsantrasyon, ender rastlanır bir odaklanma yetisi ve sabır ister. Sanatın, kendisini tamamıyla etkisi altına aldığından, resim yapmanın iyileştirici bir gücü olduğundan bahseden sanatçı, adeta bir ritüelin içindeymişçesine kendini işine bırakır.

Mitler sanatçının yaratımının merkezinde yer almayı sürdürür. Ne var ki sanatçının bunları yalnızca çarpıcı, göz alıcı bir şekilde yüzeye taşıdığı fikrine kapılmamalı. Aksine, sanatçı mitosları ve gelenekleri dönüştürerek kendi sanatsal diline aktarır. Mitoslar tamamen sezgisel olarak ve sanatçının kendisine özgü üretme tekniği ile ortaya çıkarlar. Bir hikâye veya anlatısal yapı geliştirmek gibi bir kaygı duymayan sanatçı, her ne kadar eserlerinde bir tür iç dünya sergilese de esas olarak soyut olmayı sürdüren görsel bir dünya yaratma peşindedir.

Mimari tasarımlara sanatsal dokunuş

DAAX Corporation desteğiyle Viyana’da açılacak sergi, 27 Ağustos 2019 tarihine kadar devam edecek. Sanatçıyı sergide Galerie Michael Schultz temsil edecek.

Ahmet Güneştekin’in Mitoslar Evreni sergisine destek veren ve sanatı yaşatan mimari eserler yaratma misyonuyla projeler üreten DAAX Corporation’ın grup şirketi Daax Construction.

Sergi kapsamında açıklama yapan Daax Corporation CEO’su Ümit Sönmez İNANÇ “Daax Corporation olarak 2009 dan bu yana yaptığımız her projede şirket kültürümüzü sanatla yansıtmaya çalıştık. Her biri özgün modellerden oluşan çalışmalarımızın sadece şirketimize değer katmakla kalmadı, bulunduğu coğrafyanın da sanatsal dokusunu zenginleştirdi. Bugün geldiğimiz noktada proaktif yaklaşımımız kadar, spor ve sanatın ruhunu paylaşmanın da büyük payı vardır. Zor coğrafyalarda zor işler başarmanın getirdiği farkındalıkla bir çok sosyal sorumluluk projesine destek verdik. Gayemiz, içinde yaşadığımız dönemin ve geleceğin toplumlarına kalitede sınır tanımayan, özgün, yaratıcı eserler bırakmak. O nedenle, sanata dokunan elimiz daha çok insana değsin istedik. Uluslararası başarılara imza atan değerli sanatçı Ahmet Güneştekin’in Viyana’daki ilk solo sergisi ile sanatseverleri buluşturmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Bank Austria Kunstforum Wien Hakkında

Londra Kraliyet Akademisi dahil olmak üzere Stedelijk Müzesi ve Guggenheim Müzesi gibi önde gelen sanat kurumlarının sergi ortağı olan Bank Austria Kunstforum, Avusturya’nın uluslararası düzeyde tanınmış ve kabul edilmiş sanat müzelerinden biridir. Çağdaş sanatta yeni akımların oluşmasında belirleyici bir rol üstlenen müze bugüne kadar klasik modern ve avangart sanatın öncülerinin uluslararası sergilerine ev sahipliği yapmıştır. Oluşumundan itibaren Schiele, Kokoschka, Turner, Van Gogh, Cézanne, Picasso, Miró, Malevich, Schwitters, Kandinsky, Lempicka, Chagall ve Lichtenstein gibi sanatçıların eserlerini sergileyen müze, 2000 yılından itibaren de çağdaş sanatçıların işlerine ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

DAAX Corporation Hakkında

Uluslararası platformlarla önemli ve prestijli projeler yürüten DAAX Corporation 2009 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde kuruldu. Sanatı mimari ile birleştiren projelere imza atan firma, projelerinin teknolojik ve geometrik yapısı, dayanıklılığı, kullanışlılığı ve ihtiyacı karşılayan dizaynları ile sektördeki yerini sağlamlaştırdı. Dubai merkezli firmanın sahibi Hassan Gozal özellikle Azerbaycan’ın sembolü haline gelmiş ünlü mimar Zaha Hadid’in eşsiz projesi Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin Bakü’deki inşasından sonra, şimdi de yine bir başka benzersiz Zaha Hadid Projesi olan Irak Merkez Bankası projesini Bağdat’ta hayata geçiriyor. Gozal’ın inşaat projelerinin yanı sıra uluslararası petrol ürünleri ticareti ve lojistiği ile, sigortacılık, sağlık ve yenilenebilir enerji sektörlerinde de faaliyetleri bulunuyor. Sanatı yaşatan mimari eserler yaratma misyonuyla projeler üreten DAAX Corporation, ünlü mimar Zaha Hadid’in konsept tasarımını yaptığı Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesiyle 2011 yılında Wallpaper Dergisi’nden dizayn ödülü almıştı.

Ulrich Ptak Hakkında

Galerie Michael Schultz tarafından Bank Austria Kunstforum Wien’de düzenlenen serginin küratörlüğünü Ulrich Ptak üstleniyor. Humboldt-University Berlin’de sanat tarihi üzerine doktorasını yapan Ptak, aynı zamanda Kunsthalle Rostock’un baş küratörüdür. Christo & Jeanne-Claude, Sean Scully, Ilya & Emilia Kabakov, Jan Fabre, Steve Shapiro, Katharina Sieverding gibi sanatçılarda çalışan Ptak’ın küratörlüğünü üstlendiği bienal ve sergiler arasında Baltic Biennale, CREDO (Richter, Baselitz, Graubner, Uecker), IN AETERNAM (Beuys, Warhol, Kiefer, Twombly, Bourgeois yer alıyor.

Galerie Michael Schultz Hakkında

1986 yılında Berlin’de kurulan galeri ilk yıllarında, George Baselitz, Markus Lüperts ve A.R. Penck, daha sonra da Anselm Kiefer ve Gerhard Richter ile birlikte Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Robert Rauschenberg ve Andy Warhol gibi sanatçıları temsil etti ve eserlerini sergiledi. 2006’da Seul, 2007 yılında da Pekin’de açtığı galeriler ile programını genişletti. Galerie Michael Schultz, temsil ettiği sanatçılar için müzelerde, sanat vakıflarında ve diğer galerilerde yıl içinde 40’ın üzerinde sergi düzenlemektedir. Sergi katalogları gibi düzenli yayınlar çıkaran galeri ile çalışan sanatçılar arasında Rebecca Raue, Römer + Römer, Maik Wolf, Bernd Kirschner, Feng Lu, Sonja Alhäuser ve Sabina Sakoh gibi isimler bulunuyor.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı