RESİMSANATTAN

Ahmet Özel’in sanat yolculuğunun izleri bu sergide!

Sanatçı Ahmet Özel’in iç varlığına yolculuğunun duraklarından birisi olarak tanımladığı “İç Güneş” adlı sergisi Galeri Diani’de sanatseverlerle buluştu.

Son yıllarda kendi resmine yüklediği ‘iyileştirme’ kavramını, şaman, şifacı, melek diye adlandırdığı amorf bedenler üzerinden ele alan Ahmet Özel, ‘İç Güneş’ başlıklı sergisinde kendi benlik kozasını ören birçok bilinmezi arama yolunda kendi sınırlarına, sırlarına ulaşmayı amaçlıyor. Sanatçı bu sergiyle kendi iç dehlizlerine olan yolculuğunda ona ışık veren”İç Güneş”i hem kutsuyor hem de yaşamın tüm somut gerçekliğini soyut bir dille izleyiciye aktarıyor.

Kafkas kökenli bir sanatçı olarak eserlerinde özellikle Kafkas mitolojisinin izleri görülürken izleyici, sanatçının adeta şamanların yaşam iksirinden yarattığı mucizevi atmosferde bir yolculuğa çıkıyor. Bu sergisini hem iç varlığının hem sanat yolculuğunun önemli bir durağı olarak nitelendiren Özel sergi ile ilgili şunları söyledi: ‘Bu sergimin nedir diğerlerinden farkı diye sordum kendi kendime. Çocukluğumdan başlayan resim serüvenimin en önemli duraklarından biri olarak görüyorum bu sergimi. Ağdalı bir iç yaşantıyı, hezeyanları, mutlu yada mutsuzluk anlarının kaynağını, varolma, olma çabasını içinde taşıyan o tutulamayan, görülemeyen his yumağını, iç pelte magmayı resim denilen sihirli bir dil üzerinden anlamakla geçti hayatım. Onu görmek ve göstermekle çok uğraştım. Oradan hep kendime sorduğum ‘ben kimim’ yada ‘sen kimsin’ sorularına resim yoluyla bir cevap bulduğumu görüyorum artık. O açıdan bu sergi ‘iç güneş’e varmanın serüvenini tümüyle belgeleyen, ‘olmuşluk’ duygusunu bana yaşatan bir sergi özelliği taşıyor benim için. İç varlığa ulaşma yolculuğunu izleyicilerle paylaşmak bana büyük heyecan veriyor. O açıdan bu sergim benim için çok derin, çok anlamlı, çok kutsal…’

Usta bir sanatçının iç dehlizlerinde olup bitenleri anlamak ve sanat yolculuğuna eşlik etmek istiyorsanız bu sergiyi 6 Nisan 2019 tarihine kadar Galeri Diani‘de ziyaret edebilirsiniz.

Galeri Diani
Bostanbaşı Cad. No:3 Beyoğlu-İstanbul
(Cezayir sokağı alt girişinin yanı)

Giriş ücretsizdir.


Ahmet Özel Kimdir?
1960 Biga, Çanakkale’de doğdu. 1976 Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’ne girdi. 1982 IDGSA Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1987-88 İtalyan sanat bursu ile bir yıl süre ile Roma ve Floransa’da sanat araştırmaları yaptı, resim restorasyonu ve ekspertiz konusunda eğitim gördü. 1985-1997 MSÜ Resim Heykel Müzesi’nde görev yaptı. 1995 MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sanatta yeterlilik/doktora çalışmasını tamamladı. Yurtiçi ve yurtdışında 26 kişisel sergi açtı. Birçok karma grup sergilerine ve ulusal, uluslar arası workshoplara katıldı.

Eserleri Akbank, Garanti Bankası gibi kurum koleksiyonlarının yanı sıra, Moskova Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde, Tonami Belediye koleksiyonunda (Japonya) ve çeşitli yurtiçi ve yurtdışı (Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İtalya, Almanya,Romanya, Yunanistan, Avusturya, Slovenya, Japonya,…) özel koleksiyonlarında yer almaktadır. Gelisim Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan sanatçı çalışmalarını İstanbul’da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Başa dön tuşu