ETKİNLİKLERİzmirSERGİ

Alman Sanatçı Peter Piek, BE Contemporary’de

Alman sanatçı Peter Piek BE Contemporary’de gerçekleşecek sergisi ve “1 World 1 Painting” projesi kapsamında yerleştirilecek enstalasyonu ile İzmirli sanatseverlerle buluşuyor.

Farklı disiplinlerde, çeşitli enstrümanlarla ve çok boyutlu olarak üretimde bulunan sanatçı Peter Piek uluslararası gezici projesi “1 World 1 Painting” kapsamında BE Contemporary’ye konuk oluyor. Sanatçı, 18 Haziran – 12 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilecek serginin ilk gününde gerçekleşecek açılışta kendi bestelediği parçaları çaldığı bir canlı müzik performansı ile izleyicinin karşısına çıktı.

Piek sanat pratiğinde her şeyi “hareketin özgürlüğe doğru çözüldüğü” bir resimmiş gibi ele alıyor, boyutlar ve kullandığı mecraların birbiriyle bağlanma hallerini ve de ilişkiselliklerinin dağılışını ortaya koyuyor. Ressam, söz yazarı, müzisyen, yazar ve performans sanatçısı olarak hangi mecrayı kullanırsa kullansın, izleyicilerine doğrudan bir deneyim vaat ediyor. Yaratıcı sürecini sanat mecrasıyla arasında gelişen bir diyalog olarak gören sanatçı, eserin ancak “her iki taraf da sustuğunda” tamamlandığını belirtiyor.

Onlarca sergiye katılan, konser veren, çok sayıda kitap yayınlayan, ve hareket halindeyken üretmeyi seven sanatçı yakın zamanda yeni uluslararası gezici projesi “1 World 1 Painting”e başladı. Bu proje kapsamında Piek, karavanıyla Almanya, Çekya, İsviçre, İtalya, Macaristan, Gürcistan, Yunanistan, Romanya ve Türkiye’de yolculuk ederken her ülkede yerel sanat galerileriyle işbirliği yapıyor. Zaman ve mekân içinde genişleyen, tek bir anda değil ancak “zaman ve hareket” içinde deneyimlenebilen bir yerleştirme olan “1 World 1 Painting”  bu şekilde oluşuyor. Sanatçı müzik ve resim arasında salınan mekâna özgü yerleştirmeler yaratıyor. Çizgiye benzeyen ahşap çubuklar çizgi ve renk gibi resim ögelerini esere taşırken, yaratılan kompozisyon ise zaman ve hareketin bulunduğu boyutu ortaya koyuyor.

Peter Piek’ın sergisi 18 Haziran – 12 Temmuz, 2022 tarihleri arasında BE Contemporary’de ziyarete açık olacak. Sergi Piek’ın canlı, özdüşünümsel; kompozisyon, boyut, çizgi, yön gibi ögeleri yeni anlatım biçimleri olarak tartışmaya açan soyut resimlerinden bir seçki içeriyor. “1 World 1 Painting” projesi kapsamında üretilecek mekâna özgü enstalasyon ve sergisinin yanı sıra, açılışta izleyicilere kendi bestelediği parçalarından çalacak olan sanatçı, kendi sanat pratiğinden bütünsel bir deneyim sunuyor.

Peter Piek Kimdir?

Peter Piek (1981, Karl-Marx-Stadt) Alman sanatçı Leipzig’te yaşıyor, farklı ülkelerde üretimini sürdürüyor. Ressam, müzisyen, performans sanatçısı, filozof ve yazar Peter Piek 2002-2006 yıllarında Leipzig Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. Aynı dönemde sınıf arkadaşı Michael Goller ile kurdukları alternatif güzel sanatlar okulu büyük oranda sanat pratiğini etkiledi.

Leipzig’te yaşayan sanatçı yoldayken üretmeyi seviyor; bugüne kadar ABD, Çin ve Avrupa’da seyahat ederken onlarca sergi açtı ve konser verdi. Piek canlı renkler kullanıyor ve resim ögelerinin ilişkiselliğini tartışıyor. İster resim, müzik veya yazmak olsun yaratıcı üretimi,  mecrasıyla bir diyalog olarak ele alıyor.

Sanatçının seçili solo sergileri arasında; Peter Piek, Keller III, Hannover, Almanya(2022); Walking Zschopau, PPZK, Leipzig, Almanya (2021); Hot Pot Piek, Kleine Galerie, Hohenstein-Ernstthal, Almanya (2020); i love you black / i love you white, Raum LinksRechts, Hamburg, Almanya (2020); August der Starke, ato.black, Karlsruhe, Almanya (2020); Kolorit, Kronenplatz, Karlsruhe, Almanya (2020); Time Machine, Kunstraum Kiosk, Halle Saale, Almanya (2020); Peter Piek, Hangzhou L’amour Art Museum, Hangzhou, Çin (2019); Peter Piek, ZQM, Berlin, Almanya (2019); Peter Piek’s cooking, Contemporay Art Shizzle, Wien, Avusturya (2018); One World One Painting, Matera, İtalya (2018); Peter Piek in New York, Idio Gallery and The International Gallery, New York City, ABD (2017); The Dark Side of the Bakery, Kulturbaeckerei, Innsbruck, Avusturya (2017); 24 Drumstick 6 Cymbals and one Tom, H27, Bern, İsviçre (2017); Peter Piek in Le Mans, Hang Art, Le Mans, Fransa (2016); Peter Piek in Xiamen, Nothing Gallery, Xiamen, Çin (2015); Cluster Painting – Peter Piek in Reggio di Calabria, Cluster Club, Reggio di Calabria, İtalya (2015); Peter Piek’s Muur Schilderkunst, Kapitaal, Utrecht, Hollandas (2014); Barcelona Painting, Mutuo El Muro, Mutuo Centro de Arte, Barcelona, İspanya (2013); Drawings, PPZK Bern, Bern, İsviçre (2012); Seattle Moment Of Creating, Space, Seattle, ABD (2011); Peter Piek, Casa da dança, Porto, Portekiz (2010); The Heerlen Paintings – Malaktion, Nieuwe Nor, Heerlen, Hollanda (2009); Farbe von Peter Piek, Konvex Galerie, Chemnitz, Almanya (2008) bulunmaktadır.

Sanatçının katıldığı seçili karma sergiler arasında; 1 World 1 Painting, Österreicherischer Skulpturenpark, Universalmuseum Joanneum, Premstätten, Avusturya (2022); 12,2,1, Innenstadt lost Festival, Die Anstoß, Karlsruhe, Almanya (2021); Aperitif, Weinhold Art, Chemnitz, Almanya (2021); ART OFF, Westwerk, Hamburg, Almanya (2020); Was heist Morgen, Orgelfabrik, Karlsruhe, , Almanya (2020); Territoire, Territoire #4 festival for performance art, Nancy, Fransa (2019); Peter Piek’s Let Love Begin at Free Coffee Free Parking Freedom, RAM Rockbund Art Museum Shanghai, Çin (2019); Tree Talk, Green Art, Tulln an der Donau, Avusturya (2018); Coalescence, Gallery Bypass at Spaulding Court, Detroit, ABD (2017); ECCE HOMO? ECCE HOMO!, Alexander Ochs Private, Berlin, Almanya (2016); Mini Sommer, PPZK, Leipzig, Almanya (2015); C-Moll C-Dur, Galerie Hinten, Chemnitz, Almanya (2014); Random Musings, Youme House, Brooklyn, New York, ABD (2013); Collagen, Gepard 14, Bern, İsviçre (2012); black sheep, Black Door Istanbul, Istanbul, Türkiye (2011); Arbeiten auf Papier, PPZK Leipzig, Leipzig, Almanya (2010) bulunmaktadır.

Sanatçının kazandığı ödüller arasında  Youth Art Biennale (2000, 2002, 2004) bulunmaktadır.

Urla’nın Yeni İlham Noktası: BE Contemporary Art Gallery

BE Contemporary Art Gallery, 2020’nin Kasım ayında Bahar Eriş Soyoğuz tarafından Urla’da açıldı. Dinamik, yenilikçi ve cesur bir çizgiye sahip BE Contemporary, sanatın kucaklayıcılığına, çağdaş sanatta farklı sorulara ve bakış açılarına yeni bir alan açmayı amaçlıyor. Galeri, Urla’da konumlanan mekânında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.

BE Contemporary çağdaş sanatta kültür, toplum, kimlik gibi daha geniş içeriksel çerçevelerle ilgilenen kültürel diyaloğun bir parçası olarak konumlanıyor. Zengin tarihinden miras eklektik bir kültüre sahip topraklarda yaşayan, günümüzde global olarak etkilenen, teknolojik olarak gelişen bir dünyada çalışan ve eser üreten Türk sanatçıları uluslararası çağdaş sanat alanında temsil etmeyi hedefliyor. Galerinin beraber çalıştığı sanatçılar arasında, çalışmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli kurumların koleksiyonlarında yer alan isimler bulunuyor.

Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekân galeri alanına ek olarak, dış mekân sergilemeleri için kullanılan ve ziyaretleri esnasında keyifle dinlenebilecekleri 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor.

Galerinin konumlandığı, alternatif bir yaşam arayan birçok kişinin hayali ve yaratıcılığın merkezi olmaya aday Urla, her geçen gün sanat ve gastronomiyle bir kültür merkezine dönüşüyor. BE Contemporary lokal misyonunu da üstlenerek daha fazla izleyicinin çağdaş sanatı deneyimleyebilmesini sağlamak, kültürel alışverişi artırmak ve bir ilham noktası olma amacıyla çağdaş sanat sergilerinin yanı sıra sanatçı rezidansı programları ve çeşitli sanat etkinlikleri de düzenliyor.

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir, Türkiye
www.be-contemporary.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu