SANATTAN

Anadolu Kervansaraylarını Yaşatan Sergi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ressam Pınar Çimen’in ‘‘1150’’ isimli Anadolu Kervansaraylarını yansıtan kişisel sergisi Nişart Maçka Galeri’de sanatseverlerle buluştu.

30 eserden oluşan ve Anadolu coğrafyasındaki Selçuklu kervansaraylarını konu alan sergi, Sanatçı Pınar Çimen’in deyimiyle renkli tuvallerden yankılanan çığlıklarıyla sanatseverleri Anadolu mirasına sahip çıkmaya çağırıyordu.

Sanatçının İpek ve Baharat Yolu gibi ticaret yolu üzerine kurulan kervansaraylara yolculuğu 2006 yılında başlamış. İlk olarak 1150 yılında 1. Mesut tarafından yapılan Alayhan Kervansarayını gezerken bu kervansarayın yıkık, harabe halini görünce çok üzüldüğünü ve etkilendiğini belirten Ressam Pınar Çimen, bir sanatçı duyarlılığıyla kervansarayların sesini önce Türkiye’ye ve sonra tüm dünyaya renklerle duyurmak istemiş ve resim çalışmalarına başlamış. 120’ye yakın Anadolu Kervansarayını gezen Ressam, hepsinde benzer durumlarla karşılaşınca, onların çığlıklarını tuvallerine yansıtmış. Özellikle canlı renkler kullandığı tuvallerinde ki kırmızı renkleri kervansarayların çığlığı, morlar ve turuncuları fısıltıları olarak betimlemiş ve sanatçının yarattığı eserler, geçmişten geleceğe köprü olmanın yanısıra, adeta kervansarayların sesi olmuş.

IMG_1404

Sanatı sadece mutlu etme aracı olarak görmediğini söyleyen Sanatçı, sanatın aynı zamanda gerçeklerle yüzleşme, düşündürme ve sorgulama aracı olduğunu eserleriyle bir kez daha vurguladı. Her eserinde farklı kervansaraydan bahseden Sanatçı kervansarayların sesini tuvallerine yansıtmakla kalmamış, kervansaraylar üzerine incelemelerde bulunurken onların hikayelerini de öğrenmiş ve bu konu üzerine de bir kitap hazırlığına girişmiş.

Sanatçı duyarlılığının küresel piyasa içerisinde kaybolduğu bu son dönemlerde, farklı ve değerleri sadece sergi süresiyle sınırlı kalmayacak bu eserleri 15 Aralık’a kadar Nişart Maçka Galeri’de ziyaret edebilirsiniz. Sergiye gidemeseniz de Ressam-Sanatçı Pınar Çimen’i izlemeye devam ediniz.

Nişart Maçka Galeri

Pınar Çimen ‘‘1150’’ Resim Sergisi & 5-15 Aralık 2015
Süleyman Seba Cad. No:58 Maçka/İstanbul
Tel: 0212 232 25 82-86

Pınar Çimen Kimdir?

Pınar Çimen sanat çalışmalarına 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mezunlar Derneğinde başladı. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. Profesyonel kariyerinde ulusal ve uluslararası projelerde ve sergilerde yer aldı. Kendi atölyesinde yetişkinlere ve çocuklara sanat eğitimleri verdi. Kurumlarda ve STK sanat danışmanlıkları yaptı. Kocaeli’nde Avrupa Birliği Projelerini koordine etti. Kocaeli’nde yerel gazetede sanat köşe yazarlığı yaptı. Vehbi Koç Vakfı’nda Sanat Yönetmenliği yaparken yüzlerce sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. İşitme Engelliler ile tiyatro kulübü kurdu ve genel koordinatörlüğünü yaptı. Başta Kervansaraylar olmak üzere birçok konuda araştırmaları ve yazıları vardır. Halen Suadiye’de ki kendi atölyesinde sanat çalışmalarına ve yurtdışı projelerine devam etmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_images_carousel images=”4172,4171,4170,4169,4168,4167,4164,4165,4166″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” mode=”horizontal” speed=”5000″ slides_per_view=”1″ title=”ESERLER”][/vc_column][/vc_row]

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı