MODA & TASARIM

Asil Çağıl: “Pandemide Moda Dünyası Dijital Defilelere Yöneldi”

Son yıllarda moda dünyasında yaptığı birbirinden başarılı defilelerle adından söz ettiren ünlü koreograf Asil Çağıl, pandemi sürecinde moda dünyasındaki değişiklikleri anlattı.

Koreograf Asil Çağıl, koronavirüs salgınının moda dünyasına etkilerini şöyle değerlendirdi:
“Koronavirüs salgını, tüm dünya için birçok şeyi değiştirdi. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu değişiklikler temizlik anlayışından, yeme içme alışkanlıklarımıza, sosyalleşmeden, gezme , seyahat , tatile, iş ve giyinmeye kadar  hayatımızın birçok alanına yansıyor.”

MODA, KORONAVİRÜS SONRASI BAŞKA BİR ANLAYIŞA GEÇTİ

“Büyük bütçeli moda haftaları ve defileler digital platformlarda yerini almaya başladı, hem  daha ekonomik hem de koronavirüs açısından daha güvenli bir ortam sağlanmış olacak.
Moda, Koronavirüs sonrasında en çok farklılaştığını göreceğimiz sektörlerden biri olacak. Teknoloji  uzun zamandır dijitalleşme yönünde sabitlenmişti. Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte, eve kapanan insanlar  daha fazla iç dünyasını ve yaşam tarzlarını düşünür ve sorgular durumda. Moda anlayışı da bu anlamda başka bir boyuta geçti.”

PANDEMİ DÖNEMİNDE SANAL DEFİLELER HIZLANACAK

“Moda haftaları da yeni gelişen  bu anlayışta ilerleyecek gibi görünüyor. Shanghai Moda Haftası ise bu akımın ilk örneği oldu. Sanal defilelerde, sanal mankenler üzerinde sunulan tasarımlar, ileri teknoloji gözlüklerle izleyeceğiniz birer sanal şov şeklinde sunuluyor.Hatta beğendiğiniz ürünleri tasarımcının koleksiyonundan yine sanal olarak deneyip ve beğenip  satın alabiliyorsunuz.”

DİJİTAL  DEFİLELERE YOĞUN TALEP

“Dijital defileler hız kazanmaya başladı bile.Birçok firma  şimdiden mankenli ama seyircisiz defilelere sıcak bakmaya başladı biz geçtiğimiz günlerde böyle birkaç defile yaptık. Dijital defilelere sıcak bakmayan  tekstil firmaları artık  bu duruma adapte olma sürecinde olacak..Seyircili defilenin coşkusu kadar coşkulu olmasa da bu dönemde dijital defileler gündemde olacak.”

BU SÜREÇTE MODELLERİN İŞLERİ AZALACAK

“Koronavirüsün çıktığı günden bu yana her sektörde olduğu gibi sayısız defile ve moda gösterilerimiz  iptal oldu. Bu işi meslek olarak yapan modeller bu süreçte çok zorlandılar ve zorlanıyorlar.Herkesin çok büyük maddi kayıpları oldu. Bu süreçte bu işten istediği maddi olanağı bulamayan genç ve başarılı modeller belki de başka sektörlere yönelecekler.”

ALIŞVERİŞTE ZAMANSIZ PARÇALAR TERCİH SEBEBİ OLACAK

“Ekonomilerdeki küçülmeye paralel olarak, harcamalarımız da daha az ve kısıtlı olacak. Daha kaliteli kendi stilimizi yansıtan daha zamansız ve uzun kullanabileceğimiz parçaları tercih edeceğiz.”

HEPİMİZ KENDİMİZİ YENİLEYECEĞİZ

“Moda kendine yeni bir yön çizerken bizler de moda camiasının birer parçası olarak  bu hızlı değişim  içerisinde kendimizi yeniledik. Daha  yenilikçi  yaklaşımlarla dijital showları moda dünyasında daha  farklı ve güzel iyi şekilde sunmanın yollarını aramaya devam ediyor olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu