SANATTANTİYATRO

“AŞKIMIZ AKSARAY’IN EN BÜYÜK YANGINI”

19. Yüzyıl İstanbul’unda, Aksaray’da geçen, emsalsiz bir aşkın öyküsünün anlatıldığı “Aksaray’ın En Büyük Yangını” adlı oyunun galası yapıldı.

Türk Tiyatro Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından biri Güngör Dilmen‘in yazdığı oyunun, yönetmenliği Hakan Altıner yapıyor. Kedi Sahne Sanatları ve Epizot Görsel Sanatlar‘ın yapımcılığını üstlendiği oyunda, Neriman Uğur, Altan Gördüm, İsmail Düvenci, Burçin Bildik, Şeyla Halis, Sadi Özen, Sezgin Uzunbekiroğlu, Çimen Akgün, Hakan Çelik, Erdoğan Soytürk rol alıyor.

Oyunun galasına ilgi çok yoğundu. Sanat dünyasının tanınmış isimleri, Görsel Kortay, Suna Keskin, Nevra Serezli, Dilek Türker, Erhan Yazıcıoğlu, Kemal Başar, Mehmet Aslantuğ, Yasemin Tunca, Öncil Aktarıcı, Yunus Günçe, Yaşariye Doğan, Muzaffer Caha, Demet Oran, Oğuz Kemal Özkan katılanlar arasındaydı.

Oyun Hakkında;

Güngör Dilmen’den bir başyapıt, AŞKIMIZ AKSARAY’IN EN BÜYÜK YANGINI…
Sonu mutlu bitmemiş bir “aşk” uğruna neleri yakabilirsiniz ?Mektupları, resimleri, armağanları belki..Ama koca bir mahalleyi yakabilir misiniz? “Dünyaları yakacak bir aşk” ise, o da mümkün..

Türk Tiyatro Edebiyatı’nın en önemli/değerli yazarlarından biri olan GÜNGÖR DİLMEN’in, kendine özgü ve sıradışı diliyle yazdığı, AŞKIMIZ AKSARAY’IN EN BÜYÜK YANGINI; 19. Yüzyıl İstanbul’unda, Aksaray’da geçen , böyle emsalsiz bir aşkın öyküsü..


Saraydan mahalleye gönderilen güzel ve hüzünlü MAHİTAB’ın, kırılgan yürekli kemancı ARTİN’in, mahalledeki düzenin koruyucusu babayiğit tulumbacı reisi ABİDİN’in, zarif İstanbul beyefendisi FİRUZ BEY’in, altın kalpli çingene MERZUKA’nın, kahveci SALİH EFENDİ’nin ve o küçücük mahalleye kocaman yüreklerini sığdırmış olan MAHALLELİLER’in; özlediğimiz eski İstanbul Şarkıları ile bezenmiş öyküsü..


Yazan: Güngör Dilmen
Yöneten: Hakan Altıner
Oyuncular: Neriman Uğur, Altan Gördüm, İsmail Düvenci, Burçin Bildik, Şeyla Halis, Sadi Özen, Sezgin Uzunbekiroğlu, Çimen Akgün, Hakan Çelik, Erdoğan Soytürk

Yardımcı Yönetmen: Damla Cercisoğlu
Müzik Direktörü: Semih Erdoğan
Koreografi: Gökmen Kasabalı
Kostüm Tasarımı: Sadık Kızılağaç
Dekor Tasarımı: Tülin Pural
Işık Tasarımı: Kaan Pural
Ses Tasarımı: Ufuk Serbest
Afiş Tasarımı: Barış Çantay
Medya ve Tanıtım Sorumlusu: Ecem Kaprol
Sahne Amiri: İrem Uğural

Yapımcılar: Sadi Özen – Kedi Sahne Sanatları, Emre Özkan – Epizot Görsel Sanatlar

Gelecek Program:

14 Ekim 2019 KKM Gazanfer Özcan Sahnesi İstanbul

17 Ekim 2019 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

20 Ekim 2019 Adana Büyükşehir Bel. Tiyatrosu

21 Ekim 201 Hatay Kültür Merkezi

02 Kasım 2019 Nilüfer Sahnesi Bursa

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu