ETKİNLİKLERSANATTANSERGİ

Aşkın Akman: “Ormanı resmetmek istedim.”

Galeri/Miz, Aşkın Akman’ın eserlerinden oluşan “Jüt” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Aşkın Akman “Jüt” isimli sergisinde canlandırmanın olmadığı, sadece irrasyonel ve rastlantısal olarak motiflerin yer aldığı, kimi zaman geometrik kimi zaman ise organik resmettiği eserleri yüzeydeki bir dokunun içinde hayat buluyor. Tıpkı ağacın kabuğunda, bir derin mavide, sonsuz gökyüzünde, çölün ortasında ve bir tenin dokunuşundaki gibi… O ten ki tüm umutlarımızı ve acılarımızı barındırır.

Çalışmaların tümünde hiçbir biçime ait olmadan “Jüt” kumaşını kullanarak ormanı resmetmek isteyen sanatçı Aşkın Akman, hem parçalanmış hem de bütün olan tuvallerinde imgeler, “ya o ya o” değil “hem o hem o” olacak şekilde belirleniyor.

Sanatçı sergi ve eserleri ile ilgili şunları söyledi: “Ormanı resmetmek istedim hiçbir biçime ait olmadan, hikâyem yok, canlandırmam yok sadece irrasyonel ve rastlantısal olarak moti erim var, kimi zaman geometrik kimi zaman organik. Hepsi yüzeydeki bir dokunun içinde hayat buldu, bunu duyumsadım bunu yaptım, ağacın kabuğunda, bir derin mavide, sonsuz gökyüzünde, çölün ortasında ve bir tenin dokunuşunda… o ten ki tüm umutlarımızı ve acılarımızı barındırıyor…” demiştim ilk sergimde, şimdi de aynı noktadayım; “ormanı resmetmek istedim”… Ancak bu sefer;  Hem parçalanmış hem de bütün olan tuvallerde, hem belirmekte hem de kaybolmakta olan imgelerle, hem çerçeveli hem çerçevesiz, hem kaba hem de narin, hem çarpışma hem birliktelik, hem yüzeydeki bir doku hem de derinlerde bir duyum. İmgeler ‘ya o ya o’ değil ‘hem o hem o’ olacak şekilde belirdiler. Formları kaynaştırmaya, dönüştürerek yeni bir bütün oluşturmaya, değiştirmeye çalışmadım; aynı anda ‘hem o hem o’ ve/veya ‘ne o ne de o’ olarak resmettim. Bugüne kadar analog dünyanın kodlarıyla sorgulanan, değerlendirilen hayatlarımız da artık böyle değil mi?”

Sergi, 25 Şubat – 16 Mart 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Galeri/Miz
Hüsrev Gerede Cad. Deniz Apt. 64
Teşvikiye – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

AŞKIN AKMAN Kimdir?

1964 Ankara doğumludur. İstanbul’da çalışmakta ve yaşamaktadır. ODTÜ Makina Mühendisiliğ’nden mezun olduktan sonra Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Rusya Sanat Akademisi fahri üyesi Doç. Dr. Teymur Rızayev atölyesinde yetişmiş ve 2013 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde resim eğitimine başlamıştır. Halen aynı üniversitede yüksek lisans tezine devam etmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı