ETKİNLİKLERSERGİ

Aslı Kutluay’ın “Evrenin Suskun Cevabı” sergisi Platform A’da

Platform A, Aslı Kutluay’ın “Evrenin Suskun Cevabı” sergisini 11 Kasım – 12 Aralık 2020 tarihleri arasında Ankaralı sanat tutkunları ile buluşturuyor.

Platform A’daki sergi Pazar – Pazartesi günleri dışında 12.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Platform A Sanat Galerisi
Taurus AVM Asma Kat
Çankaya – Ankara

Aslı Kutluay Kimdir?

1992 yılında ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Sanatçı, genç, dinamik ve zamanla uyum içinde olan modern kadın kimliğiyle, edebiyatı, müziği, fotoğrafçılığı ve sinemayı sever. Kültürel çeşitlilik ve tarihe büyük bir ilgisi vardır. Birden fazla sanat tekniğine hâkimdir. Sanatsal duyarlılığı estetik Art Nouveau yönündedir. Aslı yapıtlarında, kadını tüm güzelliği ve cazibesiyle göklere çıkartır. Kadının rolünün hassas bir konu olmaya devam ettiği bir kültürde, sigaranın sembolizmi onun kadınlığını öne çıkarmasına hizmet etmektedir. Eserleri, sanatçının eski işinin izlerini taşır. Sanatçı, figürlerini parlak renklerle (sarı, pembe, turuncu…) zenginleştirmeden önce, eskizlerini ince bir şeffaflık oyunu ile siyah üzerine çizer. Zarif tasvirleri Parisli haute couture evlerinin krokilerini anımsatır. Aksesuar seçimiyle (tül dantel, puantiye kumaş, inci gerdanlık, kloş şapka), Kükreyen Yirmiler modasını ve Coco Chanel’in (20.yy, Fransız tekstil-moda tasarımcısı) stilini anımsatır.

Hayal kurmanın en önemli yaratıcılık ve yaşama sevinci olduğunu vurgular. Kendi yetiştiği coğrafyanın çıkmazlarını ve zenginliklerini gözlemler, buradaki içerikleri resim, heykel, tasarım ve düzenlemelerinde öyküleştirerek hayalperestliği izleyicilerine bir çözüm yolu olarak önerir.

Aslı Kutluay’ın mekana özel işleri, sanat ve tasarım arasındaki eşikte dengede durmayı başarıyor. Eğer “sanat” nesne içine gizlenmiş bir metafor ve “tasarım” fonksiyonel cisimlerin endüstriyel üretime dönüşmüşlüğü ile alakalı ise, bu serideki tüm işler sanatçı tarafından estetik fikirlerle kendi fonksiyonel yönleri gözönünde bulundurarak yeniden düşünülmüş ve tasarlanmış. Aslı Kutluay’ın sergisindeki bu işler, bize bu iki farklı alanın birbiri içinde eriyebilmesi ve geleneksel farklılıklarının tartışması ve bu konuda daha derinleşebileceğimizin cüretkar değerini gösteriyor.

Vittorio Urbani, “Melting Point” 2016

Aslı Kutluay

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı