SANATTAN

Atina’da dikkatleri çeken bir koleksiyon müzesi açıldı!

Basil & Elise Goulandris Vakfı’nın tarihi koleksiyonundan oluşan çağdaş sanat müzesi Atina’da sanatseverleri ağırlamaya başladı. Koleksiyonda Vincent van Gogh’dan Picasso’ya, Paul Gauguin’den Pollock Johnson’a, Rodin’den Alberto Giacometti’ye kadar sanat tarihine iz bırakmış pek çok sanatçının eserleri bulunuyor.

Basil & Elise Goulandris Vakfı‘nın sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapacak müzede aynı zamanda Yunan ve yabancı sanatçıların geçici sergileri de düzenlenecek. Sergi alanlarının yanı sıra, 11 kata yayılmış toplam 7.250 m2 yüzölçümüne sahip olan müze, aynı zamanda bir mağazaya, Café – Restaurant’a, sanat kütüphanesine, çocuk atölyesine ve son teknolojiye sahip 190 kişilik bir amfi-tiyatroya ev sahipliği yapıyor.

Müzede konserler, tiyatrolar, konferanslar, seminerler, çocuklar ve yetişkinler için aktiviteler ve eğitim atölyeleri de gerçekleşecek.

Basil ve Elise Goulandris çifti, 1950’lerin başından itibaren kendi kişisel zevklerine ve estetik standartlarına göre bu eserleri seçti. Koleksiyonlarını yaklaşık elli yıllık bir süre boyunca özenle, sabırla ve gerçek bir adanmışlıkla inşa ettiler ve bu eserleri bir gün müzelerinde sergilemek amacıyla topladılar.

Bu koleksiyonda modern ve çağdaş sanattan, özellikle 1880-1980 arasındaki döneme ait sanatçıların eserleri yer alıyor. Sanatseverler müzenin 1., 2. ve 3. katlarında Paul Cézanne, Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Claude Monet, Edgar Degas, Pablo Picasso, Henri de’nin eserlerini keşfetme fırsatı bulacaklar. Toulouse-Lautrec, Pierre Bonnard, Georges Braque, Joan Miró, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Fernand Léger, Jackson Pollock, Francis Bacon, Alberto Giacometti, Marc Chagall, Jean Hélion, Hans Arp, Ben Nicholson, Barbara Hepworth, César, Jean Tinguely , Niki de Saint Phalle, Friedensreich Hundertwasser, Balthus, Victor Brauner ve Giorgio de Chirico müzede eserleri yer alan diğer sanatçılar.

Müzenin tüm aydınlatma ve görsel iletişim malzemeleri, tasarımları Istanbul Concept Gallery’nin sanatçısı Andreas Georgiadis imzası taşıyor.

İşte o müthiş koleksiyondan eserler:

Bacon Francis, Three Studies for Self-Portrait
Chagall Marc, Portrait de E.B.G.
Gauguin Paul, Nature morte aux pamplemousses
Giacometti Alberto, Femme de Venise V
Giacometti Alberto, Portrait de Yanaihara
Gogh Vincent van, La Cueillette des Olives
Gogh Vincent van, Les Alyscamps
Gogh Vincent van, Nature morte a la cafetiere
Greco El, La Santa Faz
Hadjikyriakos-Ghika Nikos, Balcony with Horizontal Pilasters
Kounellis Jannis, Untitled
Lichtenstein Roy, Nude with White Flower
Modigliani Amedeo, Cariatide
Parthenis Constantinos, Harmony
Picasso Pablo, Femme Nue aux Bras Leves
Pollock Jackson, Number 13, 1950
Rodin Auguste, L’Eternel Printemps
Tsoclis Costas, Tree

Hazırlayan: Işık Gençoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu