SANATTAN

Attila Özdemiroğlu 3. ölüm yıldönümünde anıldı.

20 Nisan 2016 yılında kaybettiğimiz müzik insanı Attila Özdemiroğlu, Zincirlikuyu Mezarlığında kabri başında anıldı. Anma programına Attila Özdemiroğlu’nun ailesi ve sanatçı dostları İzzet Öz, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Ali Kocatepe, Gonca Vuslateri, Ünal Uzun katıldı.

Anma programında söz alam İzzet Öz, ‘Kalplerimiz seninle, seni özlüyoruz. Attila çok güzel şeyler yaptın ve bundan dolayı unutulmayacaksın. Güzel yerde buluşmak üzere.’ dedi.

Ali Kocatepe de, ‘Yine 20 Nisan’da Attila’nın kabri başında buluştuk. Hepimiz sağlıklı olalım, gelecek 20 Nisanlarda eksilmeden burada buluşalım. 1960’lı yıllarda tanıdığımda ve ilk dinlediğimde bu kadar büyüyeceğini hiç tahmin edememiştim. İnsanlığının yanında müzik bilgisi, müziğe katkıları, hem enstürümantist olarak hem aranjör olarak hem besteci olarak gelecek kuşaklara bıraktıkları çok önemsenecek şeyler. Onu ölümsüz yapan ürettiği şarkılar için, aranjmanlar için ve dost, arkadaş, baba, insan olarak verdikleri için bir kez daha rahmet üstüne olsun.’ dedi.

Melike Demirağ ise, ‘Yıl 1974 Şanar Yurdatapan ile birlikte Arkadaş Filminin ilk kopyasını izlemek üzere gelmiştiniz. Beni orada buldunuz, şarkıyı bana söylettiniz, elimden tuttunuz. Bugün müzik dünyasında bulunan birçok insana emeğin geçti. Çok güzel zamanlarımız oldu, çok güzel bir dostluğumuz oldu. Müzisyenliğinin dışında bir özelliğin daha vardı ki o da çok taktire şayan sen başı dik, doğruları söyleyen ve bedel ödeyen bir insandın. Bugün güzel günlere adım attığımızı bir yerlerden görüyorsundur. Seni çok seviyoruz. Hep kalbimizdesin, hep ruhumuzdasın, şarkılarımızdasın seni şarkılarımla hep hatırlayacağım. Çok teşekkür ediyorum hayatıma girdiğin için.’ şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrası program tamamlandı.

ATTİLA ÖZDEMİROĞLU KİMDİR?

5 Ocak 1943 tarihinde Ankara’da doğan Özdemiroğlu, uzun yıllardır müzik dünyasında besteci ve aranjör olarak çalıştı. Türkiye’nin en ünlü isimlerinin birlikte çalıştığı Özdemiroğlu, 7 Altın Portakal Ödülü sahibidir. 1995 yılında Hepgül Hepbir ile evlenen ve dört çocuk babası olan ünlü sanatçının müziğe ilgisi çocuk yaşta müzik aletleri çalmasıyla başladı ve Ankara Atatürk Lisesi’nde öğrenciyken müzik topluluklarına ve etkinliklere katıldı.

1966 yılında Durul Gence 5 orkestrasına giren Özdemiroğlu, bundan sonra da çeşitli orkestralarda görev aldı.

1975 yılından itibaren 7 kere Eurovision için Türkiye’yi temsil eden bestelere imza atan Özdemiroğlu, tiyatro oyunlarında ve bir sürü filmde de görev aldı.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu