SANATTANTİYATRO

Avrasya Tiyatrolar Birliği’nden İlk Proje

18 Temmuz 2019’da 75 yaşında kaybettiğimiz dünya çapında oyun yazarımız Tuncer Cücenoğlu, Avrasya Tiyatrolar Birliği tarafından 2022 yılında “Tuncer Cücenoğlu Günleri” düzenlenerek oyunlarıyla anılacak.

“Bir Tuncer Cücenoğlu projesi” olan ve tiyatro aracılığı ile ülkeler arası dostluğu geliştirmeyi amaçlayan Avrasya Tiyatrolar Birliği”nin ilk projesi olan “Tuncer Cücenoğlu Günleri”ne Türkiye’den ve dünyadan tiyatro toplulukları Tuncer Cücenoğlu oyunları ile katılacak. Topluluklar bu yıl içinde oyunlarını hazırlamaya başlayacaklar.

Özbekistan, Yeni Tiyatro Sezonunu Tuncer Cücenoğlu Oyunu İle Açtı

Tuncer Cücenoğlu Kimdir?

(10 Nisan 1944, Çorum – 18 Temmuz 2019, İstanbul), Türk oyun yazarı, öğretim üyesi ve çevirmen.

Tuncer Cücenoğlu

Oyun yazarı
Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunu.
Öğretim görevlisi, çevirmen ve köşe yazarı da olan Cücenoğlu, Türkiye Yazarlar Sendikası, Uluslararası PEN Türkiye Merkezi ve Devlet Tiyatroları Edebi Kurul üyeliği yapmıştır.

OYUNLARI

Kördövüşü, Öğretmen, Yeşil Gece, Çıkmaz Sokak, Kadıncıklar, Dosya, Biga-1920, Kumarbazlar, Yıldırım Kemal, Kızılırmak, Helikopter, Ziyaretçi, Matruşka, Şapka, Boyacı, Neyzen, Çığ, Sabahattin Ali, Ah Bir Yoksul Olsam, Tiyatrocular, Che Guevara, Mustafam Kemalim, Gece Kulübü, Kadın Sığınağı, Fosforlu Cevriye İstanbul Sokakları, Brutus Ya da Jul Sezar’ın Katli.
Kaçış – Radyo Oyunu
Kızılırmak – Bale libretto

4 tanesi yurt dışından olmak üzere (Hollanda, Ukrayna, Gürcistan, Yugoslavya) toplam 32 ödül kazanmıştır.

OYUNLARININ SAHNELENDİĞİ ÜLKELER

ABD, Avustralya, Almanya, Fransa, Belçika, İngiltere, İsviçre, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Makedonya, Moldova, Polonya, Litvanya, Rusya Federasyonu (Hakas Cumhuriyeti, Tataristan, Başkordistan, Adige Cumhuriyeti,  Dağıstan, Çeçenistan, Çuvaşistan), Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, İran, Pakistan, Hindistan, vb. ülkelerde yaygın olarak sahnelenmiş / sahnelenmektedir.

Cücenoğlu’nun oyunları toplam 34 dile çevrildi / çevriliyor.

Katkıda bulunduğu oyunlar: Beyoğlu Beyoğlu

Katkıda bulunduğu oyun çevirileri: Beyoğlu Beyoğlu, Otobüs, Dövmeli Canlar, Hayat İki Kadındır, Vassa Seleznova, Işıklar Söndüğünde, Dokuzuncu Kattaki Sığınak

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı