Genel

Aydın Güven Gürkan, Kabri Başında Anıldı

Haber: Nasuh Bektaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı, Sosyal demokrat Halkçı Parti (SHP) eski Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, vefatının 18. yılında Tuzla’da bulunan kabri başında anıldı.

Anma programına eşi Serap Aksoy, kızı Burcu Gürkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı Eren Ali Bingöl, Eski Milletvekili ve SODEV kurucusu Ercan Karakaş, Sanatçı Halil Ergün, çeşitli STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Aydın Güven Gürkan Kimdir?

10 Mayıs 1941’de Elazığ’da doğdu. Babasının memur olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli illerinde tamamladı ve 1963 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünü bitirdi. Doktorasını Almanya’da Köln Üniversitesinde tamamladı. 1970 yılında Gazi Üniversitesinde doktor asistan olarak akademik kariyerini sürdürdü. 1973 yılında doçent, 1978 yılında profesör oldu. Gazi Üniversitesine Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunda müdürlük yaptı ve uzun yıllar Ekonomik Doktrinler Kürsü başkanlığını yürüttü.

Gürkan, 1981 yılında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) sistemini ve baskıları protesto ederek üniversiteden ayrıldı ve 1983 yılında politikaya girdi. Halkçı Parti (HP)’den XVII. dönem Antalya Milletvekili seçildi. 1984’te HP’nin genel sekreterliğine, 1985’te genel başkanlığına getirildi. Sosyal Demokrat Parti (SODEP) ile HP’nin birleşmesini (3.11.1985) sağlayanlardan biriydi. İki partinin birleşmesiyle oluşan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP)’nin kurucu genel başkanı oldu. Erdal İnönü yeni partinin genel başkanı olduktan sonra Gürkan iki kez (1985 ve 1987) SHP genel başkan yardımcılığına seçildi.

Gürkan, 29 Kasım 1987 genel seçimlerinde parlamento dışında kalarak, aktif politikaya bir süre ara verdi. Daha sonra aktif politikaya yeniden döndü ve 30 Temmuz 1991 tarihinde yapılan SHP Kurultayında Parti Meclisi üyeliğine seçilerek, parti tarafından yeniden aktif olarak görevlendirilmiş oldu. 1991 seçimlerinde İçel’den yeniden milletvekili seçildi. Partinin grup başkanvekilliğini üstlenen Gürkan, bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde de bulundu. 2002 yılında ise Yeni Türkiye Partisi (YTP)’ne katıldı.

Gürkan’ın, çeşitli ders notlarının yanı sıra yayınlanmış çok sayıda makalesi ve Kalkınmanın Sosyo-Ekonomik Sorunları adlı bir de kitabı vardır. Sanatçı Serap Aksoy ile evli ve bir çocuk babası olan Gürkan, 22 Ocak 2006 günü Ankara’da yaşamını mide kanseri nedeniyle yitirdi. Tuzla aile kabristanında toprağa verildi.

Aydın Güven Gürkan, Kabri Başında Anıldı

Etingü Dönmez Durgun: ‘Sağlıklı Ruh, Okyanusu Aydınlatan Mücevherdir’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu