KİTAP

Ayşegül Kalem: Değişimler Ve Dönüşümler “Hiç Bitmio”

Uzman Klinik Psikolog, Öğretim Görevlisi ve Yönetici Koçu Ayşegül Kalem’in ikinci kitabı “Hiç Bitmio” İlksatır Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Duygular bir gün bitiyor mu?
Hayat, bir başlangıçlar ve bitişler döngüsü mü?
Yoksa değişimler ve dönüşümler “Hiç Bitmio” mu?”

İçinde bir küçürek öykünün de bulunduğu kitap, Artçı Sancılar, Kağıt Kesikleri, Arsız Umut, Hesaplaşma, Yakarış ve Üç Noktalar olmak üzere altı bölümden oluşuyor. Her bir bölümde belirli duygulara yoğunlaşıldığını, bu yüzden duyguların birbirine yakın olduğu hikâyeler öbeğinden oluştuğunu anlatan Kalem, ancak o duyguların yer yer anne ile çocuk, eski sevgili ya da tanrı ile kişinin arasında yaşanmış olabileceğini belirtti. Hiçbir bölümün diğerinin tamamlayıcısı olmadığını söyleyen Kalem, “Sadece farklı zamanlarda farklı karakterlerle farklı ilişki dinamikleri içinde tekrarlanan duygular var. Belki de kitaptaki bütünlüğü sağlayan şey duygunun devam etmesi. Bir yerde başlıyor, başka bir yerde devam ediyor. ‘Bitti’ denilen hiçbir şey bitmiyor, insanın hücrelerine işliyor. Ancak o duyguları yaşayan olarak değişimle, dönüşümle, yaralanmayla, zenginleşmeyle yoluna devam ediyorsun” dedi.

Buğra Gülsoy kıyamet kopardı!

Duygular asla bitmiyor!

Kitabının isminin neden “Hiç Bitmio” olduğunu ise Kalem şöyle açıklıyor: “Bittiğini bildiğimiz tek şey hayat. O da ölümle bitiyor. Öldükten sonra da bitip bitmediği inanç sistemine göre değişiyor. Onun haricinde arada kalan her şey küçük bitişler ve başlangıçlar serisi. Bir döngü var. Yalnızca acılar bitmiyor da değil, aşk da hiç bitmiyor, sevmek de bitmiyor ve umut da bitmiyor. Kahrolmak da bitmiyor, yakarmamız da bitmiyor. Bitmiyor ve bitmesin de zaten!”   

Değişim ve dönüşümle zenginleşiyoruz

“Bitti” denilen hiçbir şeyin bitmediğinin, insanın hücrelerine işlediğinin altını çizen Kalem, “Bizde bir silme tuşu yok. Mesela bir insanla yaşadığın anların bir sonu gelse de o insanla birlikteyken yaşantıladıklarının tezahürü seninle hayat boyu devam ediyor. O ilişki bittikten sonra yoluna devam ederken o ilişkiyi yaşamış bir insan olarak devam ediyorsun. Oradaki değişimle, dönüşümle, yaralanmayla, zenginleşmeyle… Biten şey sadece o kişiyle yaşadığın deneyimleme hali. Sen artık o ilişkiyi yaşamadan önceki sen değilsin. Değişmeye de dönüşmeye de devam ediyorsun. Yani hiç bitmiyor…” ifadelerini kullandı.

“Hiç Bitmio”, yazarın 2013 yılında yayınladığı ve her biri yaşanmış gerçek 21 farklı hikâyeyi anlattığı “Terapi Odamda Kesişen Öykülerimiz”in ardından ikinci kitabı.

Kaçınılmaz olarak tüm duyguları kucaklayan, telafisi olmayan, tek kullanımlık yaşamlarımızın anlatısı hiç bitmio. Aşkı sakızlardan çıkan satırlarla tanıyan çocukluğumuzdan, sevdaların yanık izlerini taşımayı seven olgunluğumuza; ölümün ruhumuza felç indiren katılığından, yaşamın arsız umutlarına, yakarışlarına kadar baştan aşağı insanlığımızın kutlaması…
Uzman Klinik Psikolog Ayşegül Kalem’in kendine has üslubu, yalın dili, gerçeklerle hayallerin harmanlandığı anlatımı, metinlerarası seslenişleriyle çok tanıdık bir yerlerden hayatlarımıza dokunuyor.
Öyle ya, nefes aldığımız sürece hayatla kapı önü muhabbetimiz hiç bitmio…

İlksatır Yayınevi Ayşegül Kalem & "Hiç Bitmio"

İlksatır Yayınevi
Ayşegül Kalem & “Hiç Bitmio”
Yetişkin
Deneme
Editör: Sema Günaydın Çınar
Sayfa: 112
Kapak Tasarım: Serkan Yolcu
Grafik Tasarım: Gelengül Erkara
Fiyatı: 25 TL

‘Düşünsel Okuma’ Ve ‘Meraklısına Drama Atölyeleri’

Ayşegül Kalem Kimdir?

YENİ Psikoloji Kurucusu Ayşegül Kalem, Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist, Yönetici Koçu ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisidir. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Kalem, master eğitimini 2003’te San Francisco State University’de Klinik Psikoloji alanında “Ölüm Olgusu ve Ölümcül Hastalarla Terapi” üzerine yazdığı tezle tamamlamıştır. Kalem, 2016 yılının Ocak ayından itibaren kurucusu olduğu YENİ Psikoterapi ve Psikolojik Hizmetler’de yetişkinlerle, ergenlerle ve çiftlerle danışmanlık hizmetlerini ve alana dair eğitim ile süpervizyon çalışmalarını sürdürmektedir. Kalem’in çalışma alanları içerisinde; ilişki problemleri, depresyon, kaygı, travma, ölüm ve yas, kişilik bunalımları, kişisel gelişim ve çeşitli hastalıklarla mücadelede yaşam kalitesini artırma yer almaktadır. EMDR eğitimini EMDR Enstitüsü’nden alan Kalem, aynı zamanda Somatik Deneyimleme terapistidir. 2013 yılında “Terapi Odamda Kesişen Öykülerimiz” adlı kitabını okuyucularla buluşturmuştur. “Hiç Bitmio” yazarın ikinci kitabıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı