ETKİNLİKLERSERGİ

Balıkesir Mekan Blogspot Video Etkinliği: ‘Arkaplan Akustik’

2003 yılında İstanbul’da kurulan Videoist ile Balıkesir merkezli bir sanat mekanı olarak 2017 yılında kurulan Mekan Blogspot; SENKRON video etkinliği kapsamında bir araya geliyor.

15 Nisan – 8 Mayıs 2021 tarihleri arasında Videoist küratörlüğünde, Balıkesir’de bulunan Mekan Blogspot’da gerçekleşen gösterim ve sergide Gülçin Aksoy, Fırat Engin, Hakan Kırdar, Mehmet Öğüt, Okay Özkan, Saye Özçelik, Ferhat Satıcı, Evren Selçuk, Kıvılcım Harika Seydim, Harun Töle, Hülya Özdemir, Serdar Yılmaz yer alıyor.

Sergi mekanında video çalışmalarının gösterimleri sürerken, sanatçıların video eserlerinin içeriğine destek veren ve arka planını oluşturan obje, döküman, heykel, resim ve fotoğraf çalışmaları sergi süresince galeride izleyiciyle buluşuyor.

Mekan Blogspot
Gülçin Aksoy, Yurttan Ve Cihandan Sesler Korosu, Video

Frederic Jameson, “Geç Kapitalizmin Mantığı” kitabında video eserlerini tek başlarına okunamayacak videotextler olarak tanımlamıştı. Bugünkü çağdaş sanat sistemi, sanat eserlerini kendi arka planlarından kopartan bir işlem gerçekleştirerek onları metalar evrenine gönderiyor. Video Sanatı, disiplinler arası, geçişli ve özdönüşümsel yapısı gereği sanat eserinin düşünsel, üretime dayalı ve teknik arkaplanları ile ilgili bağıntıları tekrar kurmaya aday bir üretim biçimidir. Video sanatçısı zaman ve mekan üzerine yapılan bir işlemle zaman ve mekanı yontar, kristalleştirir ve yeniden üretir. Bu süreçte ortaya çıkan video eser ise duygulanımsal kuvvetler (M. Lazzarato) üreterek, katılımcı-izleyiciyi bir eylemin içine sokar. Video eser nesneden fazla nesne olarak ve karşımıza çıkan sanat eserinin tersini yaparak eserin arkaplanını ve diğer eserlerle ilgili bağlamını çağırma potansiyeline sahiptir.

Hülya Özdemir,  İcat Edilmiş Ayrışma / Katılımcı Sanat Çalışması / 14′ Video / 2016

“Arkaplan Akustik” isimli bu projede Videoist, 2010 yılında İstanbul Manzara Perspectives Galeri’de gerçekleştirdiği “Unplugged/Görüntünün Fragmanlaşmış Doğasından Bir Arkaplan Akustiğine Geçiş” ve 2017’de Ankara’da Arte Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdiği “Unfold / Katmanları Açmak” sergilerinde geliştirdiği videonun arka planı fikrini 2021’de Balıkesir Mekan Blogspot sanat mekanında video eserlerin deneyimlerine odaklanan bir sergi ile tekrar kurguluyor.

Ferhat Satıcı, 2010 Offspace Odyssey İstanbul, 20’05’’,DVD.

www.videoist-org.blogspot.com
www.mekanblogspot.blogspot.com

Haber: Beksultan Oğuz

Ana Görsel: Evren Selçuk, Standard Profile: Disillusion, Video, 2020

NOKS Art Space’te Video Sergisi: ‘Geçiş’

Mehmet Öğüt, Yeniden Kayıt, Video, 2020
Saye Özçelik, Benim Yerim Neresi?, V1, 3d animasyon video
Mekan Blogspot
Serdar Yılmaz, SİNOPSİS, BAĞLANMA HALİ, Video
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı