SANATTAN

Bedeni Saran Eller!

Bedenin beklenmedik yerlerinden çıkan bu eller neden bu kadar korkutucu?

Eğer burada bir elin olduğunu biliyorsan biz gerisini sana sunacağız.
Ludwig Wittgenstein

20. yüzyılın en önemli filozoflarından Wittgenstein’ın bu cümlesi 10 yılı aşkın zaman boyunca sanatçı Babak Hosseiny‘nin zihninde asılı kaldı. Bu noktada pek çok başka sanatçı gibi aklında asılı kalanı bir çalışmaya çevirmeye karar verdi. Ellerin yalnızca el olmadığı; bireyin dileklerinin, korkularının, engellerinin fiziksel bir simgesine dönüştüğü bir çalışma…

Birkaç yıl sonra fotoğraf sanatçısı Jeffrey Vanhoutte ile tanışan Babak aklındaki projeyi anlattığında Jeffrey fikirden etkilendi. Fotoğrafçılıktaki ustalığını Babak’ın fikriyle bir araya getirdi ve ortaya “Ô les Mains” (Eller) isimli 10 fotoğraftan oluşan bir seri çıktı.

Babak Hosseiny eller vucut 1

Seride eller bireyi kontrol ediyor gibi görünüyor. Parmaklar vücudun beklenmedik yerlerinden çıkıyor ve izleyeni biraz rahatsız ediyor. Bu rahatsızlık aslında bir yandan çalışmanın teknik başarısını kanıtlıyor. Vücudun beklenmedik noktalarına çok iyi adapte edilmiş eller çok doğal görünüyor.

Babak Hosseiny eller vucut 2

Hi-Fructose’a Babak Hosseiny şöyle konuşmuş: “Işık ve gölgeler arasındaki bağlantılar, yüzler, bedenler ve özellikle eller ayrı ayrı fotoğraflandıktan sonra bir araya getirilirken neredeyse imkansızı başardık. İnsan bedeniyle bir fotoğraf işi yapıyorsanız en ufak bir kusur anında görülebiliyor.

Babak Hosseiny eller vucut 3Babak Hosseiny eller vucut 4Babak Hosseiny eller vucut 5Babak Hosseiny eller vucut 6Babak Hosseiny eller vucut 7Babak Hosseiny eller vucut 8

Babak Hosseiny eller vucut 9

 

(www.nolm.us)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı