ETKİNLİKLERSERGİ

Bedri Baykam, 147. Kişisel Sergisi ‘Hala Islak’ İle Kaliforniya’da

Bedri Baykam’ın 147. kişisel sergisi “Hala Islak” Yeni Soyutlar, 6 Nisan – 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında Los Angeles, Kaliforniya’daki Gloria Delson Contemporary Arts’ta gerçekleştirilecek.

Sergi için, önsözünü Kaliforniyalı ünlü eleştirmen Peter Frank’in yazdığı 40 sayfalık bir katalog yayınlandı.

Frank, makalesinde Baykam’ı şöyle tanımlıyor:

 “Özgünlük kavramı, özellikle sanatsal kalitenin veya önemin bir ölçüsü olarak, Baykam’ın birçok estetik, sosyal ve politik haçlı seferlerinden birinin itici gücüdür. Bu tartışmalardan zevk alıyor, yaratıcı düşünceyi kışkırtmak ve entelektüel ve toplumsal zorbalığa direnmek için sanatını, şöhretini hatta hayatını riske atmayı göze alıyor. Dünyaya karşı duyduğu engin iştah, sanatta ve hayatta tezahür ettiği gibi, başka hiçbir şey yapmasına izin vermiyor: uluslararası sahnede kendini adamış bir provokatör.”

Bedri Baykam, 147. Kişisel Sergisi 'Hala Islak' İle Kaliforniya’da
Bedri Baykam. Fertile Soils of Her Mind. Mixed media on canvas, 197×185 cm, 2021

“HALA ISLAK” YENİ SOYUTLAR

Pop Sanat’tan siyasi hatlara uzanan çok yönlü multimedya çalışmaları ve dışavurumcu boya kullanımıyla tanınan Baykam, yalnızca “hala ıslak” görünmekle kalmayan, aynı zamanda etkileyici şekilde çok katmanlı, kalın boyalı ve saydam yüzeyleri kullanarak yeni serisini oluşturdu. Soyut resmin 1913’ten günümüze uzanan sürecine taze bir ruh katan “Hala Islak” Yeni Soyutlar serisini oluşturan ve ağırlıklı olarak 2021 ile 2022 arasında üretilmiş tuallere eşlik eden 4D’ler, kağıt eserler ve “Sanat Tarihi Haritası” ile Los Angeles’ta sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

“BEDRİ BAYKAM’IN SANAT TARİHİ HARİTASI”

Nisan 2019’da Türkiye’de lanse edilen “Bedri Baykam’ın Sanat Tarihi Haritası” dünya çapında büyük ilgi uyandırdı. Harita, Rönesans’tan 2019’a kadar tüm sanat akımlarını ve tanınmış (veya daha az bilinen!) sanatçıları bize verirken, aynı zamanda farklı yüzyıllardan ve on yıllardan sanatçılar arasındaki sanat hareketlerinin tüm ilgili bağlantılarını gösterip kaşifler, filozoflar, devlet adamları, bilim adamları, müzisyenler ve önemli olaylar üzerinden dünya kültür tarihi ile bağlantılarını kuruyor.

Bedri Baykam, 147. Kişisel Sergisi 'Hala Islak' İle Kaliforniya’da
Bedri Baykam. Nevermind. Mixed media on canvas, 184x199cm, 2022

KİTAP LANSMANI: “DÜNYA SANAT GÜNÜ”

Dünya Sanat Günü’nü, Meksika’da düzenlenen UNESCO Resmi Partneri-International Association of Art (AIAP/IAA)17. Dünya Genel Kurulu’nda kabul ettiren Baykam, 2023 Şubatı’ndan bu yana aynı derneğin Onursal Başkanlığını üstlenmekte. Baykam’ın IAA adına yaptığı teklifin ardından UNESCO Yürütme Kurulu’nun 2019’un Kasım ayında aldığı kararla Dünya Sanat Günü, UNESCO tarafından resmi olarak kutlanan Uluslararası Günlerden biri olarak ilan edildi.

“A Brief History of World Art Day” isimli kitabının lansmanı, serginin paralel bir etkinlikleri kapsamında, 15 Nisan Dünya Sanat Günü, 17.00-21.00 arasında Los Angeles’ta gerçekleşecek. Etkinlikte ayrıca, Bedri Baykam’ın da aralarında bulunduğu seçkin konuşmacılar, sanatın günümüzdeki ve gelecekteki rolü üzerine güncel konuları ele alacak.

Baykam’ın ayrıca bu yıl Berlin’de, 2024’te ise Chicago, Paris ve Ankara’da kişisel sergileri planlanıyor.

“Hala Islak” Yeni Soyutlar, 30 Mayıs 2023’e kadar Gloria Delson Contemporary Arts’ta görülebilir.

Bedri Baykam, 147. Kişisel Sergisi 'Hala Islak' İle Kaliforniya’da

Genetik, Kaderimiz Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu