KİTAP

Bedri Baykam: ‘Gerillanın Şemsiyesi Olmaz’

Sanatçı-yazar Bedri Baykam’ın ilk tanıtımı Los Angeles’ta yapılan 30. kitabı “Guerilla Carries no Umbrella” (Gerillanın Şemsiyesi Olmaz) İngilizce olarak yayımlandı.

İlk tanıtımı Los Angeles’ta yapılan İngilizce yayımlanan kitabın Türkiye tanıtımı Piramid Sanat‘ta yapıldı. Bedri Baykam’ın dostlarının ve sanateeverlerin katıldığı tanıtım toplantısında Mahir Güven, Hüseyin Latif ve Kenan Kocatürk de kitap ile ilgili birer konuşma yaptılar. Bedri Baykam‘ın 30. kitabı olan “Guerilla Carries no Umbrella” (Gerillanın Şemsiyesi Olmaz) sanat ve politika olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Kitabın sanat bölümünde sanatçının modern ve çağdaş Türk sanatı üzerine yazıları, sanat ortamında yaşanan sanatçı-küratör gerilimleri, Baykam’ın Dünya Sanat Günü için verdiği mücadele ve bunu UNESCO’ya kabul ettirişine dair yazılar yer alıyor.

Kitabın siyasete ayrılan bölümünde ise, sanatçının Türkiye’de köktendinciliğe ve 2. Cumhuriyetçiliğe karşı verdiği mücadeleler, CHP Genel Başkanlığı adaylığı dönemi, Gezi Direnişi ile ilgili yazıları, CHP Cumhurbaşkanlığı adayları hakkında getirdiği eleştiri ve yorumları, Erdoğan ile Obama’ya yazdığı açık mektuplar gibi konular bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu