Genel

Ben Okurum’da 3. Sezon

Deniz Yüce Başarır İle Nilay Örnek’in Latin Amerikalı Gazeteci Yazar Eduardo Galeano Hakkındaki Neşeli Sohbetiyle Başlıyor!

Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un üçüncü sezonu, gazeteci yazar Nilay Örnek’in konuk olduğu yepyeni bir bölümle başlıyor!
Başarır ve Örnek, Latin Amerika’nın güçlü sesi, gazeteci yazar Eduardo Galeano
hakkında neşeli ve dolu dolu bir sohbete imza atıyor.
Sohbetin odağına Galeano’nun
Kucaklaşmanın Kitabı’nı alan ikiliden Nilay Örnek kitap için “İnsanın kendisiyle barışmasına, kendini anlamasına yardımcı olur çünkü kendi körlüğümüzden kurtarır,” yorumunu yapıyor.
Örnek, kısa yazma hünerine imrendiğini söylediği Eduardo Galeano içinse
“Her güne bir bilgelik veren, zihin açan, zihni geliştiren bir insan” diyor. 

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”, dolu dolu bir bölümle dinleyicileriyle yeniden kavuşuyor. Üçüncü sezonun ilk bölümünde deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır,Nasıl Olunur” adlı podcast’iyle tanınan gazeteci yazar Nilay Örnek ile Latin Amerika’nın güçlü sesi, başka bir gazeteci yazar Eduardo Galeano hakkında neşeli ve zengin bir sohbete imza atıyor. Sohbetin odağına Galeano’nun Kucaklaşmanın Kitabı adlı eserini alan ikili, söz konusu Latin Amerika olduğunda diktatörlere, sömürge düzenine, açlığa, haksızlıklara, direnişe olduğu kadar güzelliklere de değinmeden geçemiyor. Şiirsel dili, insanın ufkunu genişleten yaklaşımıyla Eduardo Galeano’yu tanımak ve edebiyatın büyülü dünyasına adım atmak için kaçırılmayacak bir fırsat sunan bölümde, her zaman olduğu gibi kitaptan alıntılar da Başarır’ın sesiyle okurlara ulaşıyor.

Eduardo Galeano için “Hem edebiyat hem gazetecilik; kısa yazma hünerini görürsün. Ben mesleki anlamda çok şey öğrenirim. Yani özenirim ona, imrenirim,” diyen bölüm konuğu Nilay Örnek, “Kısa anlatmak çok önemli. Ama onun gibi kısa anlatmak o kadar zor ki. Bana o kadar dahiyane ve büyülü geliyor ki. Büyük bir bilgeliği birkaç satırda yapıyor. Hem tarih var, hem aşk var hem hafıza var hem modern kültür var, popüler kültür var. Hepsi altı satıra nasıl sığar mesela… Hem de vurucu biter,” diye devam ediyor. Örnek, Galeano, tarihi bize insan gözünden anlatıyor. Nasıl ki bir çocuk sokağı anlatırken, sokağı onun bakışından görürsek, başka bir açıdan görürüz ya. Galeano açısından bakmak da çok geniş bir açıdan bakmak demek, olaylara yürekle bakmak demek,” diye anlattığı yazar için “Benim için her güne bir bilgelik veren, zihin açan, zihni geliştiren bir insan,” diyor.

Nilay Örnek, Kucaklaşmanın Kitabı içinse “Kucaklaşmayı sağlar, barışmayı sağlar. İnsanın kendisiyle barışmasına, kendini anlamasına yardımcı olur çünkü kendi körlüğümüzden kurtarır bu kitap. Sıradan insanlar hakkında düşünmeyi, bakmayı görmeyi öğrenmek için okunmalıdır,” yorumunu yapıyor. 

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu. 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı