KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

Ben Türkan Saylan – Nasuh Bektaş yazdı…

Türkan Saylan deyince;
Türkiye’de Cüzzamla mücadele,
Kız çocukların okutulması,
Okuma koşulları olmayan başarılı öğrencilere burs sağlanması,
Cumhuriyet ve Laik anlayışa olan bağlılık,
Bütün bu değerler için gerçek mücadeleci bir insan akla gelir.

Türkan Saylan ismi, ülkemiz aydınlanma yolculuğuna altın harflerle yazılacak bir efsanedir. Doktor olarak başladığı hayat yolculuğuna, insanların neredeyse dokunmaya korktuğu cüzzama çare aramakla devam etti. Çıktığı bu yolculuk, Türkan Saylan’a yeni ufuklar açarken, Türkan Saylan açılan bu ufukla binlerin, yüzbinlerin hayatına dokundu. Ülkenin geleceğine çok önemli katkı sundu.

Cüzzamla olan mücadelesi, onu Anadolu’nun kırsalında yaşayan insanların zorlukları ile tanıştırdı. Türkan Saylan bu zorlukları nasıl aşarız diye başladığı yolculuğu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak hayat buldu. ÇYDD ile binler, yüzbinlerce genç eğitim yolculuğuna devam etti. Türkan Saylan aydınlanmanın efsane ismi oldu.

Ancak bu aydınlanma yolu, öyle kolay değildi. Önüne çok engeller çıkardılar. Türkan Saylan bu engelleri her defasında aşmayı bildi. Türkan Saylan bu yolculuğunda iftiralara uğradı, yargılandı ve sağlığını kaybetti ama mücadele azmini asla kaybetmedi. Bize en büyük mirası, aydınlanma yolunda durmaksızın yürümek oldu.

Ben Türkan Saylan - Nasuh Bektaş yazdı...

Ve ülkemizin boyun eğmeyen sanatçılarından Levent Üzümcü’nün kurucusu olduğu Levent Üzümcü Tiyatro Yapımı ile “Ben Türkan Saylan” oyunu seyirci ile buluştu. Cumhuriyetimizin 100.Yılını Türkan Saylan ile selamlıyorlar. Cengiz Toroman’ın yazıp yönettiği oyunda usta sanatçımız Şenay Gürler rol alıyor.

Tek perdelik oyun, Türkan Saylan efsanesini seyirci ile buluşturuyor. İzlerken içiniz ürperecek, tüyleriniz diken diken olacak. Bir insanın neler başardığını görecek ve içiniz cesaret ile dolacak. Türkan Saylan’ı tanıyanlar çok şanslıyız ki böyle güzel bir insanı tandık diyecekler. Bu oyun hem aydınlığa hem Türkan Saylan’a bir selam verirken, izleyenler Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne katkı da sunmuş olacak.

Nasuh Bektaş

Ben Türkan Saylan - Nasuh Bektaş yazdı...

Oyun Hakkında

Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını Türkan Saylan’la selamlıyoruz. Fedakarlığın, aydınlığın, çağdaşlığın, cumhuriyet ilkelerine bağlılığın en önemli isimlerinden biri olan Türkan Saylan’ın hayatının ele alındığı ve Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği “BEN TÜRKAN SAYLAN”, Şenay Gürler’in incelikli ve içten yorumuyla sizlerle buluşuyor.

Yazan-Yöneten / Cengiz Toraman
Oynayan / Şenay Gürler
Dış Sesler: Mert Fırat
Berna Laçin
Levent Üzümcü
Uğur Dündar
Ayşe Yüksel
Yetkin Dikinciler
Revna Sarıkoç

Müzik / Dengin Ceyhan
Mappıng Tasarım / R. Onur Duru – Mısra Candanadam
Kostüm Tasarımı / Gamze Kuş
Dekor Tasarım / Serkan Kavurt
Işık Tasarım / Yüksel Aymaz
Proje Koordinatörü / Mehmet Küçükgünaydın
Reji Asistanı / Ece Şahin
Afiş / Su Küçüktepepınar
Fotoğraf / Mehmet Turgut
Işık-Ses Kumanda / Ümit Eşitmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu