ETKİNLİKLERSERGİ

Bilal Hakan Karakaya, ‘Görünmez Kentler’ İle Anna Laudel’de

Anna Laudel Istanbul, geleneksel döküm tekniğini kullanarak ortaya çıkardığı güncel tasarımlarla dikkat çeken sanatçı Bilal Hakan Karakaya’nın ”Görünmez Kentler” isimli kapsamlı kişisel sergisini sanatseverlere sunuyor.

Italo Calvino‘nun aynı adlı romanından esinlenen Bilal Hakan Karakaya, çoğunlukla insanı merkezine alan işlerinden farklı olarak ”Görünmez Kentler” sergisinde tarihi anıtlar gibi yükselen mega yapılara ve metropol hayatına odaklanıyor. Sanatçının üretimlerinde ustaca kullandığı binlerce yıllık geçmişi olan döküm tekniği ile yenilikçi ve cesur tasarımlar ortaya çıkardığı, heykel sanatının sınırlarını zorlayan eserleri metropollerin sıkışıklık ve yığılmışlık duygularını, kendine has hikayeleri ile birlikte anlatarak izleyicileri farklı bir evrene davet ediyor.

Karakaya, son dönemde ürettiği eserlerin yer aldığı seçkide Glenn Albrecht‘in Latince rahatlık ile keder sözcüklerinin birleşiminden oluşan ‘Solastalji’ kavramına gönderme yaparak, sakinleri için ev olarak kabul edilen, parlaklıkları ile kendine hayran bırakan ama yabancılaştıkları, içine hapsoldukları, sıkışıp kaldıkları, masalsı şehirleri bir distopya olarak betimliyor.

Bilal Hakan Karakaya‘nın “ortaçağ karanlığının günümüzdeki karşılığı” olarak nitelendirdiği pandemi döneminde ıssızlaşarak tanınmaz hale gelmiş metropoller sanatçının bu seçkisine ilham kaynağı oluyor. Sanatçının şehir hayatından yola çıkarak yarattığı heykeller, yasaklı, tehlikeli, ölümcül halleriyle ziyaretçilere sular altında kalmış, karanlık bir gelecek kehanet ediyor. Uzaktan bakıldığında gerçek ötesilik hissi veren, tekinsiz, geceleri ise genelde hayalet şehirlere dönüşen iş merkezleri sanatçının eserlerinde bir temsil oluşturuyor.

Sanatçının, devingen ya da durağan, geçmiş ile gelecek arasında asılı kalmış ve Platon‘un ‘Yukarısı nasılsa aşağısı öyledir’ sözünü hatırlatan heykelleriyle zamansız mekânlar yarattığı “Görünmez Kentler” sergisi 21 Mayıs 2023 tarihine kadar Anna Laudel Istanbul’da görülebilir.

Anna Laudel Istanbul
Kazancı Yokuşu 45, Gümüşsuyu,
Beyoğlu/İstanbul

El Ve Ayak Masajı Ruh Sağlığını Tazeliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu