RESİMSANATTAN

Bilge Alkor’un ‘ANIMALIA’ serisi: ‘Kelebekle yılanın birbirine söyleyecek bir şeyleri olmalı’

Ressam Bilge Alkor’un hayvanların doğada varolabilme mücadelesini anlatan ‘Animalia’ serisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi alanında aynı zamanda Aslı Bostancı’nın ‘ses beden performans’ video çalışması da yer alıyor.

Uluslararası sanatçılarımızdan Bilge Alkor‘un ‘Animalia’ serisi Teşvikiye Narmanlı Han’da sanatseverlerle buluştu. Hayvanların doğada var olabilme mücadelesini kendi içselliğiyle eserlerine aktaran Bilge Alkor, İsviçreli hayvan biyoloğu Heini Hediger‘in hayvanlar üzerine yaptığı mesafe tipleri araştırmasından yola çıkıyor.

Hayvanların varolabilme mücadelesinin aralarına koydukları mesafelerle başladığını ortaya koyan araştırma, ‘kişisel mesafe’, ‘sosyal mesafe’, ‘kaçma mesafesi’ ve kaçmanın olanaksız olduğu yakınlığı işarete eden ‘kritik mesafe’ gibi mesafe tiplerini belirliyor. Sanatçı Alkor, hayvanları birbirlerine olan yakın ve uzak mesafeleriyle kendi mekanlarında çevrelendiriyor ve izleyiciye hayvanların o gerilim anını, tetikte olma halini aktarıyor.

Sanatçı Aslı Bostancı’da bu gerilim alanına, gerçekleştirdiği performans video çalışmasında sesi ve bedeni ile giriyor. Ses ve bedenin girift ilişkisi resimlerle birlikte bir mücadele alanının yansıması haline geliyor.

Bu sergiyi 24 Şubat 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Bilge Alkor Sanat Koleksiyonu
Maçka Cad. Narmanlı Apt. Kat 2 D 24
Teşvikiye/İstanbul

Başa dön tuşu